За поредна година София се включи в Международния ден без автомобили. По този повод синята зона за паркиране в столичния център е затворена между 11 и 17 часа.
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
На много места има автомобили в местата за платено почасово паркиране, но те са там, защото са спрели още в петък вечер.
"Всяка неделя може да бъде обявена за ден без автомобили. Вижте колко е тихо и приятно, хората карат колела, разхождат се, снимат се на средата на улицата“, коментира Милена Шопова за БГНЕС.
"През днешния ден има много инициативи. Днес имаме и сериозна инициатива от „Европейска столица на спорта“ – имаме екстремен фестивал. Младите хора го харесват. Много неправителствени организации и наши партньори се възползваха от освободения център, за да направят пък свои инициативи", каза кметът на София Йорданка Фандъкова, която даде повече информация за събитията, които съпътстват Международния ден без автомобили.
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Тя обясни, че в близост до Министерството на отбраната има мобилна измервателна станция на РИОСВ, която ще покаже, че ако се лишим макар и за кратко от автомобилите си въздухът на София ще стане по-чист.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
Хората приветстваха инициативата и подчертаха, че трябва да се мисли за вариант, такъв ден да има по-често.
"Ще е прекрасно, ако в центъра няма коли. Твърде претъпкано е. Колите замърсяват въздуха, все пак отделят вредни емисии", заяви Борис Тодоров.
"За центъра на София много ги подкрепям. Идеално е човек да може да се движи без автомобил. За мен най-доброто решение за центъра на София е както е в Лондон, а именно всеки автомобил да плаща такса за влизане и излизане от центъра. В Англия има многоетажни паркинги около центъра на града, където човек може да си остави автомобила и с градския транспорт да стига до сърцето на града. Това може да се случи и в София. Трябва да се сложи и край на това целият трафик да минава през центъра на града, за да стигне от една точка до друга. Така въздухът ще стане по-чист, а хората ще ходят повече пеша", подчерта Мирослав Мавров.
Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух
Още: Транспортът в София е на плюс, Терзиев няма да тегли заем