Пет задължителни насоки за проектиране и ремонт на улици и градска среда, които да гарантират безопасност, функционалност и естетика, предлагат общинските съветници от групата на "Продължаваме промяната-Демократична България и Спаси София".
Мерките са обособени в групи:
- Приоритет на пътната безопасност – ясно обозначени пешеходни пътеки, непрекъснати тротоари и стеснени пътни ленти, за да се ограничи скоростта на автомобилите.
- Дървета и зеленина с предимство – максимално запазване на съществуващата зеленина и добавяне на нова.
- Осветление за безопасност – осветителни тела, които гарантират видимост както на пешеходните зони, така и на автомобилните пътища.
- Минимализъм в елементите на градската среда – премахване на излишни елементи, за да се осигури удобство и ред.
- Паркиране с мисъл за хората и зеленината – успоредно паркиране с разделяне на групите от паркоместа чрез озеленени острови.
Предложението е кметът на София Васил Терзиев и администрацията на Столичната община да възприемат тези мерки за проектиране на градска среда.
Още: Борис Бонев: Няма кръв и зрелище в комуникацията ни с Васил Терзиев
"Десетилетия наред в София се пресъздават остарели пътни проекти, които не осигуряват безопасност и удобство за всички участници в движението. Време е този вреден начин на работа да спре и да започнем да проектираме улици, които да отговарят на съвременните нужди на града и гражданите", заяви общинският съветник Стефан Спасов.
Конкретните идеи
Сред мерките за подобряване на достъпа на пътуващите с влак например е автобусите от градския транспорт в София да спират непосредствено пред входовете на Централната гара, а не на булевард "Мария Луиза". Съветниците предлагат и промени в проекта за ремонт на булевард "Мария Луиза", който е планиран да започне напролет догодина.
Друго предложение предвижда пешеходно преминаване пред Централната гара, вместо да се използва зле поддържаният подлез, обясни зам.-председателят на комисията по транспорт към градския парламент Андрей Зографски: "Искаме да реорганизираме, да очовечим пространството около Централна гара, за да може да е една от мерките, които да изтеглят в центъра и живота на София на север от Ларгото".
Още: Терзиев отговори на "Спаси София": Не се поддавам на натиск, без значение дали е от приятели
Снимка: БГНЕС
Зографски посочи още, че тези принципи са вдъхновени от успешни практики в европейски столици като Прага, Варшава и Вилнюс, които вече показват как устойчивото проектиране може да подобри живота на гражданите. "София заслужава модерни, безопасни и зелени улици, които да отговарят на нуждите на всички граждани. Промяната започва с ясно дефинирани принципи за проектиране и изграждане. Ние от Спаси София сме готови да предложим експертни решения и да работим за една по-добра столица", допълни Зографски, съобщават от СОС.
Още: Васил Терзиев каза ще настъпи ли време разделно в коалицията със "Спаси София"
С предложените насоки се цели повишаване на безопасността за всички участници в движението; осигуряване достъпност за най-уязвимите групи – пешеходци, велосипедисти и хора с увреждания; гарантиране на красива и функционална градска среда, както и елиминиране условията за преповтаряне на старите грешки в бъдещите ремонти.