Третата компонента на отдавна оспорвания и в съда завод за изгаряне на отпадъци – заради липсата на ОВОС, която трябва да бъде изградена на площадка до Централната жп гара в София, изглежда върви по план, след като на заседанието си на 20 юли Столичният общински съвет (СОС) одобри Столична община и "Топлофикация София" да кандидатстват за кредит за изграждане на инсталацията. Кредитът трябва да дойде от Европейската инвестиционна банка и по линията на ОП "Околна среда", като заводът ще струва общо 157 млн. евро, а 70-80 млн. от тях идват от ЕИБ.
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Приемането на решението стана изключително с гласовете на общинските съветници от ГЕРБ, като само 7 съветници от общо 53-ма гласуваха "против", а 11 се въздържаха. Дискусията преди вземането на решението беше доста гореща – представителят на "Зелените" в политическа група 5 в СОС Иван Велков предложи точката да отпадне, но това не се случи, след като един от вносителите – зам.-кметът по екология Йоанна Христова, защити проекта. По думите ѝ използваната технология за производство на твърдо гориво от отпадъци (RDF - Refuse Derived Fuel) не е опасна, което било доказано с демонстрация. Не помогнаха възражения от страна на опониращите, че с тази инсталация ще се увеличат неимоверно фините прахови частици във въздуха и това ще доведе до бум от заболявания (например всички свързани с астма). Марта Георгиева от Реформаторския блок посочи, че и вносителите имат деца и следва да се замислят. Според бившия зам.-кмет по екология в Столична община Мария Бояджийска, която подаде оставка и слуховете сочеха като причина за това инцидент с работник в Завода за преработване на отпадъци в София, инсталацията ще осигури твърдо гориво за 135 000 мегавата ток т.е. потреблението на 25-30 000 домакинства, както и 390 000 мегавата топлоенергия т.е. осигурена топлина за 30-40 000 домакинства. А избраната технология била тип "скарно изгаряне".
RDF се получава чрез процес раздробяване и дехидратиране на твърди битови отпадъци – главно пластмаси и биоразградими отпадъци, но също и утайки от отпадъчни води, опасни промишлени отпадъци, отпадъчна биомаса и др. От сдружение "За Земята" изчисляват, че новата инсталация ще увеличи с поне 13 тона фини прахови частици годишно, а изгарянето на отпадъците ще внесе допълнително и други замърсители на въздуха като тежки метали – кадмий, олово, живак, азотни оксиди, както и изключително токсичните диоксини и фурани.
Освен емисиите от самата инсталация за изгаряне на отпадъци в ТЕЦ-София, проектът ще създаде допълнителен трафик на камиони за превоз на RDF горивото от завода за отпадъци в местността „Садината“, както и за извозването на над 46 хиляди тона годишно шлака и опасни пепели, оставащи след изгарянето, казват природозащитниците. Те се опасяват и, че готвената инсталация (инсинератор) може да не успява да работи, защото капацитетът ѝ ще е поне 180 000 тона отпадъци т.е. 50% от отпадъка на София, което води опасност да се внасят отпадъци от други градове.
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян