Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Плащало ли се е за работа по "Граф Игнатиев", когато официално се е почивало?

11 юли 2019, 12:05 часа • 5741 прочитания

За незаконно строителство по ул. "Граф Игнатиев" сезираха прокуратура от неправителствената организация "Спаси София".

НПО-то е установило, че горе-долу в половината от дните, признати за неработни заради лоши метеорологични условия по време на ремонта, се е работело. Става въпрос за 86 дни, а "Спаси София" се съмнява, че само 46 дни всъщност може да се считат за такива, в които не може да се работи заради времето. По този начин се избягва възможността за избягване на санкция за забавяне. По изчисления на "Спаси София" тя би излязла общо 4,8 млн. лева или 240 000 лева на ден. Това означава, че е извършвано незаконно строителство, щом се е работило във време, което официално е неработно, заяви Борис Бонев, едно от лицата на "Спаси София".

Бонев изрази опасения, че сумата за това строителство няма да бъде изплатена от евросредсвата, а ще бъде покрита от бюджета на София т.е. от софиянци. Той настоява отговорност да поеме кметицата Йорданка Фандъкова.

Бонев съобщи още, че "Спаси София" имат съмнения за датиране на документи със задна дата и са отправили молба към прокуратурата да изземе по най-бърз начин цялата документация по проекта бъдещи, за да се препятства извършването на евентуални документални манипулации, които биха могли да се случат.

Тъй като проектът е финансиран с европейски средства, "Спаси София" са подали и сигнал до Европейската служба за измами ОЛАФ, съобщи още Бонев. "Това, което искаме от ОЛАФ, е да бъде извършена пълна ревизия на договорите за реконструкция на централна градска част, защото това не е първият случай с проблеми. Само с пълна ревизия би могъл общественият интерес да бъде защитен, както и средствата на българските и европейските данъкоплатци, категоричен е Бонев и настоя столичният кмет да понесе отговорността.

"Кметът Йорданка Фандъкова заяви на 28 май на пресконференцията на пл. "Славейков", че са констатирани 15 декара с дефекти от общо 40, но изпълнителят няма да бъде върнат за да ги оправи, въпреки, че това е едно от задълженията му и по договор. За нас това предизвиква съмнение, че облагата, която се набавя за изпълнителя е и със санкцията на столична община", изтъкна Бонев. Той съобщи, че от "Спаси София" са поискали документи за санкциите, които Фандъкова твърдеше, че е наложила на участници в изпълнението на договора, но тази информация им била отказана. "Ние подадохме искове в съда, съдът отсъди, че общината трябва да предостави тази информация, но това още не е направено", заяви той и коментира, че случаят поражда съмнения за истинността на твърденията, че са били налагани санкции, поне ва размера, в който се твърди, че са налагани.

Сигналът на "Спаси София" до прокуратурата е в обем от 40 страници с подробен доказателствен материал.

Припомняме, че преди два месеца стана ясно, че регионалното министерство е наложило финансови корекции заради ремонта на "Граф Игнатиев". Заради това Столична община обжалва в съда. Санкциите заради "Граф Игнатиев" дотук общо са 400 000 лева, но може да достигне 1 000 000 лева, каза Йорданка Фандъкова точно след като се разбра за финансовите корекции. Не може да престанем да работим заради някои проектанти и майстори, които не се справят, е тезата на Фандъкова, след като беше попитана дали е доволна от ремонта на "Граф Игнатиев".

Припомняме, че днес, 11 юли, стартира делото срещу бившия зам.-кмет по транспорта на София Евгени Крусев. Той е обвинен, че е помогнал на изпълнителя на ремонта на "Граф Игнатиев" "Джи Пи Груп" да се облагодетелства.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес