Граждани на София отбелязват във Facebook, че по бул. „Патриарх Евтимий“ не е останало нито едно място за засаждане на дървета почти до ул.“Княз Борис“. Това обаче не е единствената драма с прясно ремонтирания столичен булевард, който вече е отворен за движение.
Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС
Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости
Припомняме, че вчера Спаси София, Велоеволюция и Съюзът на урбанистите в България изпратиха отворено писмо до кмета на София по повод разточителността на общината по отношение на размера на паркоместата по булеварда. Според организациите превръщането на централния булевард в огромен паркинг е скандално. В него те остро критикуват решението на Столичната община да изостави от проекта предвидената БУС лента и велосипедни алеи и призовават столичния кмет Йорданка Фандъкова спешно свикване на работна група, която да изработи нов проект, съобразен и с нуждите на останалите участници в движението. От Спаси София припомнят, че още през 2018 г. проектът за ремонт на булеварда е бил разглеждан на специална работна група.
Отново вчера няколко телевизии направиха репортажи за огромните паркоместа, но никой не обърна внимание на липсата на дървета по булеварда.
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
По този повод столичният кмет Йорданка Фандъкова определи пред БНР новата маркировка за паркиране по бул. "Патриарх Евтимий" като "изключително нелепо". Тя допълни, че вече е разговаряла с екипа си за други решения за булеварда и има данни, че Столична община е имала спорове с КАТ по въпроса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Фандъкова подчерта, че част от голямото пространство, което в момента е заето от паркоместа, е предвидено за велоалея, която ще се намира между паркиралите коли и тротоара.
„Изграждането и маркирането на велоалеите са важна част от борбата със замърсяването на въздуха, подобряване на качеството му и намаляване на трафика" каза Фандъкова.
Проектът е на КАТ и включва както паркоместата, така и велоалея, която тепърва ще бъде маркирана.
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
Още: Заради мръсния въздух: Зелен билет и днес в София
В момента велоалеята не може да бъде направена цялостно, тъй като предстои реконструкция на тротоарната настилка и подмяна на шахтите в района на "Петте кьошета" и бул. "Витоша".
Алеята за велосипедисти е предвидена да бъде с ширина 1,5 метра и ще включва и физически ограничители.