През декември 2017 година инж. Добромир Добрев - родител на дете, пострадало в катастрофа на бул. "Н. Вапцаров" е сигнализирал Столична община да се вземат мерки за безопасността на учениците. Припомняме, че преди дни в близост до пешеходната пътека две момичета бяха блъснати от автомобил, едното от тях почина. Бащата на ученичката, пострадала преди две години заяви за bTV, че въпреки сигналите и предложението му да се построи надлез на мястото от институциите няма предприети никакви адекватни действия до момента.
Още: Туристическият информационен център на Самоков отвори врати в Боровец
Още: В село до Елин Пелин се проведе празничен концерт
"Тогава аз сезирах няколко институции – Столичната община, МВР и Пътната полиция. Завъртя се обаче един кръг, в който се вижда тяхното бездействие." обясни бащата.
След сигнала, Комисията по транспорт към Столичната община взема решение да не се прави пасарелка и да не се повдига пешеходната пътека. Изграждането на пешеходни надлези е финансово неоправдано, казва и кметът на „Лозенец” в последствие.
Трафикът тук е почти като на магистрала, като на "Цариградско шосе", не може да се спора с бутони, посочи инж. Добромир Добрев.
Още: Община Елин Пелин ще посрещне над 50 коледари на 25 декември
Още: Пожар избухна в блок в софийския кв. „Овча купел", хората са евакуирани
По думите му единствено изграждането на пасарелка или подлез ще реши проблема.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ето кой ще е временен кмет на район „Искър“ в София
Още: Крие ли се боклук в депото в Долни Богров? Столична община започва проверка
"Булевард ''Никола Вапцаров'' е опасно място за пешеходци, защото и друг път са ставали инциденти там. Определено трябва да се вземат някакви мерки, с които да предпазим живота на пешеходците и на нашите деца", призна районният кмет на ''Лозенец'' Константин Павлов по повод трагичния инцидент.
По думите му пешеходните пътеки може да се осветят, да се освежат, да се подсигурят.
"Вчера разговарях с директора на училището и от него разбрах, че от ръководството на училището често са се занимавали с този случай. Въпреки това има обучение по пътна безопасност от първи до дванайсети клас, дават се инструкции да се спазват правилата, но това там е опасен участък, където колите се движат изключително бързо'', допълни още Павлов.
Още: Собственици на имоти блокираха булевард "Тодор Каблешков" в София
Още: Промени в движението на градския транспорт в София за празниците
Според Богдан Милчев от Института по пътна безопасност хората са създадени да правят грешки и пътната инфраструктура трябва да бъде организирана така че да предвиди тези грешки. Според него става въпрос за приоритизиране на проблемите, което не се прави.
По думите на Диян Стаматов, директор на 119 училище в столицата вниманието за това как се пресича трябва да бъде непрекъснато в главите и на възрастните, и на децата.