„Ситуацията с „Топлофикация София“ е много тежка. Това е много дълъг казус и много дългосрочен проблем. Поне шест, седем пъти в последните 10 години е имало такива драми на прага на зимния сезон.“ Това заяви пред bTV директорът на програма „Енергетика и климат“ Мартин Владимиров. Той припомни, че „Булгаргаз“ няколко пъти е заплашвала, че няма да подаде газ към дружеството.
Още: Кой е отговорен за падналото дърво на "Цариградско шосе": Сочат към Васил Терзиев
Още: Кметът на Самоков подписа споразумения със социални предприятия
„Но тези скандали винаги се решават, защото никое правителство не би допуснало спиране на отоплението за София. За последните две години се е натрупал дълг от 800 млн. лева. Запорът не е за този, а за частично много по-малък дълг“, обясни още Владимиров.
Още: "Засега няма риск за отоплителния сезон": Терзиев за запорираните сметки на "Топлофикация" (ВИДЕО)
По думите му „Булгаргаз“ генерира и огромни загуби при пренасянето на топлинната енергия до крайните потребители. „Тези загуби понякога достигат 50% от произведената топлинна енергия. И си представете, че някой трябва да плати сметката. И тъй като потребителите не я плащат, защото КЕВР не позволява това да се случи, „Топлофикация София“ трябва да генерира загуби“, уточни Владимиров.
Още: Община Самоков отбелязва Световната седмица на брака
Още: Маскарадни игри завладяват Елин Пелин
„Тези загуби през годините се покриват от Българския енергиен холдинг. Но това не може да продължава вечно, защото „Булгаргаз“ в момента е в тежка финансова ситуация заради редица грешни управленски решения – сделката с „Боташ“, подкопаването на пазарния дял на „Булгаргаз“, уточни той.
Още: Заради дълг към "Булгаргаз": Запорираха сметките и на "Топлофикация София"
Още: Ето кога пускат парното и топлата вода в деветте столични квартала, засегнати от аварията
Още: С билбордове и преименуване на улица: Общински съветници от ДБ почитат паметта на Навални
Според твърденията му „Топлофикация София“ е най-големият клиент на дружеството. „И тъй като „Булгаргаз“ губи останалите си клиенти малко по малко, „Топлофикация София“ остава ключов елемент от стабилността на целия газов сектор в страната. Проблемът тук е домино ефектът. Спешно трябва да се вземе решение – то е много болезнено, ще струва пари, ще коства потребители, които ще продължат да напускат „Топлофикация София“. Но иначе алтернативата е колапс“, в заключение заяви директорът на програма „Енергетика и климат“.