Извънредна среща по повод кризата с боклука се проведе на 20 август в Елин Пелин по инициатива на кмета Ивайло Симеонов. В нея участваха кметовете на останалите населени места, председателят на Общинския съвет, общински съветници и общественият посредник Румяна Младенова, съобщиха от местната администрация.
Още: "Боклукът може да е пред Столична община": Взрив-скандал с биологичните отпадъци в София
Още: Кметът на Самоков проведе среща с хотелиерския бранш
Присъстващите били запознати с актуалната обстановка и причините за кризата след спирането на депото за отпадъци в село Горна Малина. Тя започна на 9 август, когато камионите със събрани битови отпадъци от територията на община Елин Пелин не бяха допуснати да разтоварват отпадъците в „Регионално депо за неопасни отпадъци на общините Горна Малина и Елин Пелин“ след еднолично решение от страна на кмета на Горна Малина – инж. Ангел Жиланов, се сочи в прессъобщението.
Като временно изпълняващ оператор на общото депо община Горна Малина изпратила официално писмо за увеличаване на цената за депонирането на битови отпадъци през месец август.
Община Горна Малина е депозирала през месец февруари 2018 г. една план-сметка за увеличаване на договорената цена за депонирането на отпадъка. След получаването ѝ кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов е поискал от Горна Малина да му предостави детайлна обосновка, от която да видно къде ще бъдат инвестирани допълнително събраните средства.
Още: Спряхме схеми за милиони: Терзиев разбира защо се саботира работата на завода за боклук
Още: „Топлофикация София“ с имоти за 220 млн. лв., но ги управлява лошо
"До момента нямаме депозиран нито един отчет за дейността на общинското предприятие „Еко – Горна Малина", което е било оператор на депото за отпадъци до октомври 2017 г. и чийто договор е изтекъл“, казва Симеонов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ето кога ще се проведе фолклорният фестивал „Лазарица“ в Елин Пелин
Още: Идея: С кола в центъра за София плащаш повече - синята зона става червена (ВИДЕО)
След приключването на договора с ОП „Еко – Горна Малина“, кметът на община Горна Малина е трябвало да предостави на община Елин Пелин пълен отчет и анализ за дейността на предишния оператор на депото. До този момент няма предоставен нито отчета за дейността на оператора, нито анализа за разходите на депото от община Горна Малина, както и ясна информация кой и как управлява регионалното депо.
Според Закона за управление на отпадъците и Наредба №6 за управление на депа само директорът на РИОСВ има право да спира дейността на инсталации или депа за отпадъци и то след наличието на достатъчно обоснована причина за спиране на работата на депото.
"Напротив, в тази случай министерството е предоставило писмено становище на община Горна Малина, с което казва, че няма проблем да бъде увеличен капацитета на регионалното депо в Горна Малина с 88 000 тона!", каза зам.-кметът на Община Елин Пелин с ресор „Европейски фондове и Екология" Николай Савов. Той допълни още, че в момента община Елин Пелин е заплатила на община Горна Малина абсолютно всички фактури за депонирането на отпадъци, които са на обща стойност от 134 976,66 лв. по счетоводна справка.
Още: НА ЖИВО: Финалният етап на конкурса за главен архитект на София (ВИДЕО)
Още: Училище в Самоков отбеляза патронния си празник
"Последната постъпила фактура е изготвена на 6 август, а е изплатена на 9 август – денят, в който беше отказан достъпът на нашите сметоизвозващи камиони до регионалното депо за отпадъци. Официално няма писмен документ, с който депото да е спряно! Приемането на отпадъка е спряно само с устно разпореждане от кмета на община Горна Малина, но всъщност единственият, който има право да спира депото, е директорът на РИОСВ или с писмена заповед на министърът на околната среда и водите в извънредни случаи", каза заместник-кметът Савов.
Община Елин Пелин очаква от Министерството на околната среда и водите официално писмо, с което да бъде регламентиран достъпът до регионалното депо за отпадъци в Горна Малина.
През изминалите дни камионите на обслужващата сметопочистваща фирма извозват извънредно боклука от община Елин Пелин от най-критичните точки на замърсяване, като се използват останалите свободни обеми за съхранение на отпадъци, разрешени от закона. Направена е подготовка за извозване на зелените отпадъци от общината до инсталацията за преработка ИБТ „Хан Богров“.
Вчера беше извозен частично боклук от няколко села в общината, а по разпореждане на кмета на Елин Пелин предстои да се изготви съгласуван график за сметосъбиране от всички населени места. Това решение е само временно, докато не се решат окончателно проблемите с експлоатацията на депото в Горна Малина и не се установят цените за депонирането на битовите отпадъци там.
На проведената вчера среща кметът Ивайло Симеонов каза, че при неоправдано коригиране на цената на депониране на отпадъци може да се очаква и последващо повишение на данъците към гражданите и фирмите. В интерес на социалната справедливост се работи за недопускането на такъв проблем, който да доведе до вдигане на данъците.
Част от общинските съветници в Елин Пелин са предложили да се създаде работна група с участници от двете общини за постигане на общо съгласие за цените на депониране и за разрешаването на належащия проблем. Те се надяват в най-кратки срокове да постигнат решение, което да удовлетвори жителите на общината и сметоизвозването да се осъществява по регулярния си график.
За сряда в Елин Пелин е планирана среща, на която ще бъдат поканени кметове и общински съветници от Елин Пелин и Горна Малина, областният управител на София област Илиан Тодоров, представители на МОСВ и РИОСВ, както и граждани. "Очакваме на тази среща да започне конструктивно и в дух на разбирателство разрешаването на всички възникнали проблеми между общинските власти", се казва още в прессъобщението от Елин Пелин.
Община Елин Пелин ще настоява пред община Горна Малина и съответните органи на МОСВ и РИОСВ да бъдат изпълнени решенията, взети от Регионалното сдружение за управление на отпадъците до смесена комисия от двете общини да изготвят техническото задание и да бъде обявена съвместна обществена поръчка за избор на оператор на „Регионално депо за неопасни отпадъци на общините Горна Малина и Елин Пелин“.
"Разрешаването на проблемите ще бъде в дух на справедливост и равнопоставеност между двете общини, които ще работят заедно за управлението на регионалното депо за отпадъци. Съгласно Закона за обществените поръчки цената за депониране на отпадъци в регионалното депо ще бъде избрана на принципа на свободния пазар. Най-справедливо определената цена ще защитава социалната поносимост на гражданите и на двете общини", съобщават от Елин Пелин.
Припомняме, че общинските власти на двете съседни общини сключиха договор с МОСВ по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ за изграждане на компостираща инсталация и на инсталация за предварително сепариране на битови отпадъци, която да обслужва и двете общини. Чрез пускането им в експлоатация ще се увеличи обемът на рециклируемите отпадъци с 50%, а зелените отпадъци ще се компостират над 90%. Това решение позволява да се използва много по-ефективно капацитета на депото и да се удължи експлоатацията му. Проектът е на обща стойност 9 625 546,40 лв с ДДС, а с неговата реализацията ще се разреши дългосрочно проблема с депонирането на боклука в рамките на следващите 15 години.