Предвидено е строителството на две сгради срещу бл. 325 в "Младост", а не на четири, както твърдят жители на района. Това каза за вр. и.д. кмет на район „Младост“ Румен Русев по повод предстоящия протест в понеделник, предаде БГНЕС.
Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Недоволството се организира в социалната мрежа Facebook, а повод за акцията стана започналото преди седмица строителство на 7-етажен блок. Строежът се намира на територията на бивша ливада, върху която преди години голяма верига магазини дари средства за изграждането на парк. Сега част от територията му е "изядена" от новостроящия се блок.
„При нас е внесено предложение за строеж на една сграда. Тя е с височина 21 метра или това са 7 етажа. На първия ще се разполагат магазини, а на останалите 6 етажа ще има апартаменти. Съседната сграда, за която все още няма издадено разрешение за строеж, ще бъде триетажна“, заяви Русев.
Той подчерта, че в плана за изменение на застрояването в района са предвидени само две сгради, които ще са на калкан. Русев уточни, че разрешителното за строеж е издадено от главния архитект на София Здравко Здравков на 9.02.2018 г. и е влязло в сила на 30 май. Около 40% от земята, върху която се строи блокът е била общинска, но през 2014 г. продадена от Столичния общински съвет на Стилиян Георгиев, който е член на Съвета на директорите на „Пазари Запад“ ЕАД. Всичко това се случва със съдействието и по време когато кмет на „Младост“ е д-р Цвета Авджиева.
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Запитан дали всичко по въпросната заменка е легално, Русев беше категоричен, че всичко е проверено и законно и не съществува вариант започналото строителство да бъде спряно. Вече е късно да се търси вариант да се предложи на инвеститора друг терен, тъй като разрешителното за строеж е издадено от Здравков, а не от главния архитект на района, подчерта Русев. Той добави, че такава сделка е постигната с друг инвеститор, който иска да строи в района, но не пожела да разкрие повече информация по случая. Временно изпълняващият длъжността кмет на „Младост“ каза, че застава твърдо зад жителите и искането им районът да не се презастроява, но в случая няма какво да направи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
„Подкрепям всяка една гражданска инициатива, която е против презастрояването в жилищните райони, което общият устройствен план, приет през 2009 г., позволява това да се случва. Лошото е, че той няма цялостна визия, а дава право да се строи на парче. За съжаление тези неща се случват и ще продължат да се случват, защото има внесени проекти за изменения на ПУП-овете за районите, които в един момент ще бъдат приети, а на инвеститорите ще им бъдат издадени разрешителни за строеж и то не само в „Младост“. Все още обмислям дали да отида на протеста в понеделник“, каза Русев.
Въпреки декларираната безизходица от страна на районната администрация, жителите ще излязат на протест в понеделник.
Още: Заради мръсния въздух: Зелен билет и днес в София
Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух
„Навсякъде всичко застроиха, няма зелени площи, няма нищо вече. Чудим се къде да заведем децата си къде да играят. Строежът е в парка. Не знам как ги мислят тези неща. Би следвало да се спазва някакъв план за благоустройство. Когато видях строежа, си казах, че отново се случва нещо лошо и никой не реагира“, каза притеснено Минка Николова, жител на района.
„Не одобрявам презастрояването на „Младост“. Ще участвам в протеста в понеделник. Искам да се строи в границите на допустимото, а тук те отдавна са преминати“, заяви Цветомира Генова.
Стана ясно, че на строежът няма система за миене на гумите на камионите и те излизат от обекта кални. В резултат на това тротоарното пространство и платното са замърсени.