Във връзка с подаден сигнал за рушащ се подлез между бул. "България" и бул. "Гоце Делчев", Actualno.com се свърза с районния кмет на Триадица - Димитър Божилов. Към район "Триадица" са зачислени 14 подлеза, които следват да се поддържат и експлоатират от районната администрация. Това решение е взето от Столичния общински съвет.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
Попитахме го има ли решение, при което да не висят кабели от тавана, както и до каква степен ще бъде ремонтиран тавана, така че хидроизолацията от трамвайната линия да не прави пробиви в изолацията. Районният кмет ни отговори, че още с встъпването си в длъжност са направили цялостен анализ на състоянието на подлезите. Констатирали са, че този при "България" и "Гоце Делчев", който е по трасето на трамвай номер 7 на бул. "България" има функционален проблем. Изолацията, която е била положена по време на ремонтните дейности по трасето “за съжаление не отговаря на необходимите изисквания за качество и най-вече за непропускливост на вода.По думите на Божилов, още през пролетта на 2020 г. от район "Триадица" са адресирали към Столична община становището как трябва да се ангажира гаранционна отговорност на изпълнителя.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
Към настоящия момент такава отговорност от Столична община не е ангажирана, поради което се правят спорадични ремонти от районната администрация. По думите на Димитър Божилов, тези ремонти "до някаква степен гарантират на първо място безопасността на преминаващите. Както и да дадат нормален вид, защото за естетичен вид не мога да говоря”, допълва още той.
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
Използваните подходи за ремонт досега са били на принципа на окачен таван. За следващия предвиден ремонт таванът, по думи на районния кмет, ще бъде подменен с друг тип плоскости. Те няма да са плътни и непрозрачни. Ще може влагата, която се акумулира от пролуките в трамвайното трасе, да преминава през улуци към водосточните тръби на самия подлез. По този начин районните власти се надяват да се избегне проблема с паната на окачен таван, които прогниват, подгизват и започват да падат. “А някой от тях са и вандализирани, за съжаление”, споделя още Божилов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин
Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити
На въпроса дали предвидените ремонтни дейности от общия бюджет за обществено строителство за 2022 година стигат, районният кмет категорично заяви, че не стигат, тъй като към бюджета за поддръжка на подлезите са включени и разходите за режимните консумативи.
“В рамките на одит, извършен на режимните консумативи, се оказва, че има редица незаконно или неправилно включили се консуматори.
Както ползватели от Столична община - дирекция “Зелена система” използва електричество за напоителна система, “Улично осветление” също взимат електричество за лампите. За всичките тези пера плаща района. Димитър Божилов заяви, че нямат нищо против да плащат тези сметки, стига да имат достатъчно пари в бюджета.Имало е също незаконно включили се потребители на търговски обекти, които са разкачени. По отношение на съответните търговски обекти е било преустановено електричеството, а впоследствие се оказва, че са се включили незаконно към канализационната система. Налагани са санкции.
Отправеното обещание от миналата година за премахването 71 гаражни клетки в кв. "Стрелбище" е изпълнено. По данни на районния кмет в кв. "Стрелбище" има около 500 незаконни гаражни клетки и на всички са започнати административни процедури за премахването им.
“За 83 клетки вече са издадени заповеди. За около 100 се чака, защото са изпратени преписките в цялост към главния архитект на столицата, който издава заповедите за премахване. По отношение на останалите продължават преписките като са налепи съобщения и се чака законоустановен срок”, заявява още той.
На мястото на махнатите 72 клетки да бъде положен асфалт и маркировка за паркиране, като ще има 120 места за паркиране. Ще се проведе обществено обсъждане за въвеждането на зелена зона, като общинските съветници искат да чуят мнението на хората дали желаят или не режим за платено паркиране.
Районният кмет сподели, че много се спекулира как ще има строеж на мястото на освободените клетки, но той за пореден път опроверга твърденията и заявява, че строителна дейност няма да има.