"Има подземна инфраструктура в имота, има електрическо захранване, има редица неща, които възпрепятстват каквото и да е строителство там". Това заяви главният архитект на София Здравко Здравков на въпрос на Actualno.com трябва ли да има строеж на 43-етажна сграда в квартал "Стрелбище", каквото инвестиционно намерение има строителната компания НИКМИ АД.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
Според архитекта там (в кв. "Стрелбище" - бел. ред.) трябва да се запази планът от 2009 година и мястото да си остане част от системата на локалните паркове и градини т.е. зелена зона. "Въпрос е на разбиране със собствениците", каза още главният архитект. До момента няма заявена воля за разговори от собствениците на имота (НИКМИ), уточни още арх. Здравко Здравков, след пресконференцията във връзка със старта на подготовката за работата по актуализацията на Общия устройствен план на София чрез инициативата Визия за София.
"Високите подпочвени води са въпрос на технология", отговори главният архитект на друг наш въпрос - дали общината ще спира строежа на големи сгради (небостъргачи) в райони с високи подпочвени води при намиращи се близо до строежа вече изградени сгради, с основи, които не е ясно дали ще издържат на преместването на подпочвената вода към далеч по-големите нови основи на бъдещ небостъргач, какъвто е случаят с квартал "Стрелбище".
Нещата могат да се решат конструктивно и с мерки по прилагането на изкопа. Не е толкова сериозен проблемът с подпочвените води, колкото е сериозен проблемът с общия силует на града, коментира още Здравков.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
По отношение на бъдещото инвестиционно намерение на строителната компания НИКМИ АД за вдигането на 43-етажна сграда, арх. Здравков отбеляза, че през района на квартала минава сериозен колектор, който се ползва от "Софийска вода", а от тях становище все още няма. По думите на архитекта има редица пропуски в документацията. "Най-големият пропуск е изискването на чл. 19 от Закона за устройството и застрояването на Столична община, ал. 4 към 2007 г., който е действал и е задължавал собствениците да съгласуват предложенията си с Дирекция "Зелени системи". По едно вътрешно правило, въведено от Общински съвет, при повече от 12 дървета се съгласува с комисията по екология с председател г-жа Лорита Радева", каза Здравков. Той уточни, че такова становище към 2007 г. не е имало.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
"След като съдът ме задължава да изпълня едно решение от 2007 г., да бъдат така добри инвеститорите и да си спазят законодателството", посъветва НИКМИ задочно главният архитект. Той уточни, че инвеститорът ще трябва да направи заснемане на растителността, да се установи дали там изобщо може да се застроява, "защото всички може да минете на място и да видите колко много дървета се засягат от евенуален бъдещ строеж", поясни още Здравков.