На 9 май 2022 г. студентите от Лесотехнически университет дадоха отговор на въпроса „Как подходящото озеленяване може да подобри градската среда и качеството на въздуха?“.
Още: Патриарх Даниил ще посети Елин Пелин
Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС
Проектът ИНОЕЪР и Столична община дадоха възможност на студенти от Лесотехнически университет да представят проект за зелената площ на новоизградената част на бул. Тодор Каблешков като се включат в състезанието „Озеленяване за по-чист въздух“.
По време на състезанието бяха представени общо 7 студентски проекта. Всички студенти бяха вложили много креативност в разработването им и запознаха журито с интересните концепции.
Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Проектът, заел първо място беше поднесен с идеята да подчертае добрия пример. Живущите в избрания район вече са създали цветно пространство, което ефективно пречиства въздуха и допринася както за естествената екосистема, така и за красива градска среда. За да покажат, че прегръщат инициативата им, студентите от 2-ри курс – Симона Новоселска и Мерлин Неждет са избрали за своя проект мястото до тяхната цветна леха, с което тя ще удвои своите размери. Всички растения, които са подбрали студентите са много лесни за поддържка и изключително ефектни. Надяваме се, че добрият пример ще се предаде нататък!
На второ място се класира проект, който включва както цветя, така храсти и дървета. Той е разработен от Александър Георгиев и се състои от растения, които са сухоустойчиви, цъфтят от ранна пролет до късна есен и имат дългосрочен декоративен ефект.
Трето място зае проекта, който надникна в китайската философия „Ин и Ян“. С геометричната си форма, авторът му изпрати ясно послание за нуждата от екологичния баланс. Проектът бе създаден и представен от Елис Басриева.
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
Решението кой от проектите да получи финансиране бе взето от компетентно жури в лицето на експерти от Столична община и Лесотехнически университет: Христо Вълчанов, зам-кмет на район “Триадица”; Ива Вълкова, гл. експерт, отдел „Транспортна дейност“; арх. Катерина Каневчева, гл. експерт, дирекция „Зелени системи“, и доц. Светлана Анисимова, преподавател по „Декоративна дендрология и Цветарство“, ЛТУ.
Креативността на студентите се простира широко, затова и решението бе трудно. Проектът на Слави Дичев включва растителност, която служи като шумоизолатор. Предложението на Пенка Рудева бе под формата на така разпознаваемата по цял свят българска шевица, а Мария Тодорова пресъздаде къщата на Тодор Каблешков, чието име носи булевардът, на който ще бъде реализиран спечелилият проект.
В галерията по-долу можете да се запознаете с част от проектите и участниците. Кой е Вашият фаворит?
Проектът ИНОЕЪР е съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез Инициативата „Иновативни дейности за градско развитие“.