Видеонаблюдението е една възможност да се контролира, да се вижда истината и да има тенденция. Това заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова в коментар относно необходимостта от по-голям контрол в детските градини.
По думите ѝ, в София има в 80% от детските градини външно видеонаблюдение, а в 50 детски градини има вътрешно видеонаблюдение. За камери вътре в съответната градина, обаче, трябва да бъде решение както на екипа на съответното заведение, така и на родителите. За мен е добре да има такава система, която да обхваща коридорите и стаите, уточни Фандъкова. Тя добави, че записите следва да се пазят поне един месец, за да може да се позоват на тях като доказателство.
Категорично недопустимо е без каквито и да е оправдание насилието над деца. Затова вчера, 12 февруари, беше приета на ниво "комисия" промяна на правилата за прием в детски градини в Столична община, за да бъдат групите с подходящ брой деца, каза Фандъкова пред Нова телевизия. Кметицата уточни, че вместо 10 деца с хронични заболявания в група бройката се намалява на 5. Намаляване на броя на децата в групите, по-високи заплати за учителите, нови детски градини – това са основните рецепти на Фандъкова за справяне с проблемите.
Мръсният въздух
Причините са комплексни. Около 40% от замърсяването се дължи на битовото отопление, около 60% - на автомобилите. През зимните месеци основният акцент в замърсяването е битовото отопление, коментира Фандъкова темата "замърсяване на въздуха".
Кметицата се похвали, че "зеленият билет" бил успешна инициатива. На въпрос защо не си остана основният билет 1 лев, тя отвърна, че поскъпването било икономически обосновано, макар точно липсата на обосновка и "дописването на доказателства" вкара цената на билета за еднократно пътуване в съда, а на първа инстанция поскъпването беше отменено. При следващия случай, когато пуснем зеленият билет, ще ограничим влизането в центъра на автомобили, обеща столичният градоначалник. Фандъкова заяви и, че общината инвестирала във велоалеи и пътища.