Политици, експерти, представители на неправителствения сектор и кварталните общности в София се обединиха около необходимостта от прилагането на нов модел за управление на столицата. Във фокуса на събитието, организирано от "Екипът на София", беше предложението за нов подход към местните избори, в който гражданите и експертите, данните и диалогът имат ключова роля.
"Сегашният модел, доколкото изобщо има такъв, трайно пречи на София да достигне потенциала си. Жителите са недоволни от въздуха, трафика, детските градини, презастрояването, зелените площи, бавните реакции на институциите, мръсотията и т.н.. Докато градската управа решава тези проблеми „на парче” и „на пожар” след като се вдигне много медиен шум, те никога няма да спрат да възникват“, каза Любо Георгиев, ръководител на „Екипът на София“.
По думите му е необходим координиран, компетентен и преди всичко включващ гражданите механизъм, по който да функционира столицата.
„В „Екипът на София“ имаме ясна и конкретна визия за развитието на града. Моделът, който предлагаме, разчита на предизборна коалиция от реформистки настроените политици, граждани и експерти, за да осигури необходимото мнозинство в общинския съвет. Една такава коалиция трябва да надскочи партийните ядра и да убеди огромното количество негласуващи граждани, че и след изборите те могат да имат доверие в местната власт и да участват в изграждането на по-добра среда, стъпвайки върху споделени приоритети“, каза Георгиев.
От „Екипът на София“ са категорични, че ключов за предизборната коалиция е детайлният план за действие за бъдещето управление на общината. За да може следващото управление на общината да доведе до реални резултати и то в обозрими срокове, то е от съществено значение подготовката на ясни задачи, срокове и отговорници от първия ден на управлението. Този план трябва да стъпи на знанието за града и на съвместните усилия на политици, граждани, експерти, бизнес, неправителствени организации.
„Единствено ангажирайки конструктивно пълния потенциал на гражданите си, столицата може да се промени с бързи темпове и да се сдобие с по-добра среда за живот, отглеждане на деца, спорт и култура, правене на бизнес. А работейки заедно, отворено и прозрачно, можем да подтикнем повече хора да гласуват и да се ангажират с бъдещето на София“, бе категоричен Любо Георгиев. Той подчерта, че за „Екипът на София“ е важно бъдещото прогресивно управление на града да се основава на три основни стълба – знание, план и екип. Още: "Екипът на София" иска да преобрази столицата: Имаме решения за над 400 проблема (ВИДЕО)
В подкрепа на предложения подход се изказаха членове и лидери на политическите партии - Кирил Петков и Калина Константинова от „Продължаваме промяната“, Виктор Чаушев от ДСБ, Тома Белев от „Зелено движение“, общинският съветник от „Да, България“ Бойко Димитров, Иван Караджов от „Спаси София” и представители на неправителствени организации, квартални общности и експерти. Всички те дискутираха по предложените от „Екипът на София“ цели пред бъдещето управление на столицата, с визия тя да се превърне в зелен и здрав, богат, сплотен, красив, достъпен и добре управляван град.
В събитието участваха чуждестранни политици и експерти, които споделиха чрез видеоконферентна връзка своя положителен опит от прилагането на сходни модели за местно управление в техните градове. Добрите примери представиха Милота Сидорова – член на Държавния орган за градско планиране и развитие и бивш директор на отдела за градски изследвания и планиране в Metropolitan Institute в Братислава, общинските съветници от Загреб Ива Ившич и Бранко Анчич, както и зам.-кметът на община Йозефварош в Будапеща Даниел Радай. Общото в техните изказвания беше необходимостта от споделено дефиниране на целите пред града, както и систематично, вместо кампанийно, гражданско включване, при което общината работи в партньорство с жителите на града и въвлича максимално потенциала им.