Шест основни въпроса поставя софийското крило на БСП по отношение на застрояването на столицата и опазването на зелените площи. Въпросите касаят дългосрочната визия за развитие на София и са следните:
1. Къде да се намира „ситито” на града?
2. Да се приеме ли „карта на височините на града”, където зоните отразяват участъците с една и съща преобладаваща и съществуваща височина?
3. Следва ли историческият център на София, да се развива предимно като пешеходен и зелен?
4. Правилно ли е непрекъснато да се увеличават площите на „зелената“ и „синя“ зони в града или следва да се търси друг начин за ограничаването на трафика на моторни превозни средства в центъра, най-вече със създаване на предимства за обществения и алтернативния транспорт?
5. Как трябва да се развиват и изглеждат вторичните градски центрове в районите на града?
6. Следва ли да се приемат правила за фасадното и цветово оформление на сградите в различните райони на града?
Строителство и паркиране
БСП-София настояват т.нар. смесени многофункционални сгради, чието основно предназначение е жилищно, да не са по-високи от 75 метра т.е. около 25 етажа. Червените искат твърдо да се определят местата в София, където може да има по-високи сгради, като не изразяват несъгласие с предложението на кмета Йорданка Фандъкова и главния архитект Здравко Здравков това да бъдат бул. "Цариградско шосе" в близост до мястото за строеж на Capital Fort, западното направление след ж.к. "Люлин" и района на Централна жп гара.
Необходимо е в закон да бъдат дефинирани понятията „междублоково пространство” и „зелена площ”, смятат още от БСП-София.
Освен това червените настояват да бъде приета наредба за анализ на транспортния трафик, като в нея да се обърне специално внимание къде в столицата се паркира – включително в сгради, както и какъв е достъпът до жилищна инфраструктура в София, като се пресметне трафикът, включително паркирането.