88 милиона лева за 2 години - толкова ще ни струва поддръжката на осветлението в София, ако току-що пуснатата обществена поръчка приключи с договор. Това е близо 5 пъти повече, отколкото плащаме за тази дейност в момента. Това пише в профила си във Facebook общинският съветник Борис Бонев.
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
По думите му това е "нагло ограбване на обществения ресурс" в посока "близки до властта фирми на собственици с прякори".
Според Бонев договорите са написани така, че: да не може да се осъществява адекватен контрол; да няма качествено свършена работа;всичко да е оплетено в безкрайна административна паяжина, за да бъде изцяло размита отговорността.
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
"Отдаването на основните системи за поддръжка на градската среда на работещи за печалба фирми, се прилага рядко в градовете, които непрекъснато сочим за пример. Приватизацията на типични за общините дейности коства на софиянци милиони от градския бюджет без видимо подобрение, а общинската администрация не се чувства част от този процес, като контролните ѝ функции се свеждат до панически реакции, когато се установи обществено недоволство.", обяснява той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
"Не твърдя, че общинското управление винаги е по-добро, но при него гражданите поне разполагат с инструментите за контрол и за търсене на отговорност. Не можем да сравняваме директор, който е на едно решение на общинския съвет разстояние от уволнение и договор с фирма, написан в ущърб на общината, при чието разваляне ще се дължат огромни неустойки.", пише още Бонев.
Отговорът на кмета Йорданка Фандъкова
Кметът на София Йорданка Фандъкова не коментира в детайли темата, под предтекст, че не е запозната напълно с казуса. По думите ѝ, не става въпрос за 2 години, а за поръчка - за 2 по 2 години, т.е. за 4 години.
Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух
Още: Транспортът в София е на плюс, Терзиев няма да тегли заем
Тя не можа да даде и отговор на въпроса няма ли общинско дружество, което да поддържа осветлението в столицата, вместо да се наема външен подизпълнител от Столична община. Това стана ясно при проверка на строежа на детска градина в столицата.
"Спаси София" настояват за спиране на поръчката
От "Спаси София" на думите на кмета и поискаха незабавно спиране на обществената поръчка.
Противно на изказаните твърдения от страна на кмета Фандъкова на днешна проверка на детска градина, че сумата е за 4 години - справка в документацията и официалния вестник на ЕС показва, че 88 млн. е сумата за 2 години, след което Възложителят има право да продължи договора за още 2 години на цена от 44 млн. лв. Общо говорим за потенциален разход от 130 млн. лв за 4 години, пишат до медиите от движението.
Според "Спаси София" проблемът не спира дотук, защото освен огромни разходи, Общината предвижда по-ниски санкции и занижени критерии за поддръжка:
"🔻Занижени са изискванията за работещо осветление.
🔻Намалени са санкциите за неизпълнение на договора от страна на частната фирма.
🔻Намалява се минималният процент работещо осветление в района.
🔻Намаляват се и санкциите за лошо поддържане на осветителните тела.
🔻Инвестициите в ново осветление не нарастват чувствително - само с 4 млн. лв. повече на фона на 88 млн. общи разходи.", изброяват те в публикацията си във Facebook.
София загубила 4 млн. лв. от имотна сделка, демократите я дадоха на прокуратурата
* Информацията е допълнена в 15:18 часа.