Тикет система, която ще осигури таксуване на пътниците спрямо времето и разстоянието, което реално са пътували в София ще има, но най-рано след три години. Това обясни Християн Петров, директор на Центъра за градска мобилност.
По думите му ще бъде осигурено "видео наблюдение и така ще има повече сигурност прозрачност за всички участници в системата, както а пътниците така и за контрольори и шофьори". Сега билет трябва да се закупи или от шофьора или предварително, с новата система това може да стане с телефон, дебитна и кредитна карта.
Тикет системата ще даде и много повече данни за реалното натоварване на всяка една линия, от което ще може да взимаме по-информирани решения и услугата да бъде на по-добро ниво. За въвеждането на системата няма да има промяна в тарифната политика, но това е решение от компетенциите СОС, каза още Петров пред БНТ.
Той обясни, че "сега тече процедурата за самата система и след около три години ще има работеща и действаща система. Тя ще трябва да работи половин до една година да се види как действа и чак тогава да се пристъпи към нова тарифна политика, когато това се случи ще се стигне до решение на СОС."
Системата за таксуване е един инструмент, който ще ни позволи да сме много по-гъвкави и да предоставим решение и повече удобство на клиентите. Това е един технологичен инструмент, на който не трябва да се гледа като панацея на всички проблеми на градския транспорт, уточни Петров.
Според него системата ще позволи и да има по-точни данни колко са нередовните пътници и на тази база да се изпратят контрольори.
Петров се похвали, че за 2015 г. е имало закупени 225 годишни абонаментни карти, за 2016 - 16 хил. Петров информира и, че с 45% са намалели издадените глоби на нередовни пътници от 13 900 сега са около 8000, което според Петров се дължи на факта, че нередовните клиенти са си купили абонаментни карти.