Днес в Търговския регистър е вписан апортът на 7 държавни имота с обща площ 290 хектара в полза на новата „Икономическа зона Доброславци“ на обща стойност 17 861 114 лв.
Според протокола, подписан от министъра на икономиката Богдан Богданов, в апорта влизат имоти от район „Нови Искър“ на Столична община – от землища на селата Доброславци (866 696 кв. м), Мировяне (1 227 464 кв.м) и Нови Искър (807 200 кв. м).
На практика апортът е в държавната „Национална компания Индустриални зони“ ЕАД, но след вписването на непаричната вноска въпросните имоти ще бъдат апортирани в капитала на „Икономическа зона Доброславц“ ЕАД, която е нейна дъщерна фирма.
Новото дружество е учредено през октомври тази година. От самото начало капиталът му е 5 178 610 лв., но предстои и той да се увеличи със стойността на имотите. Още: Министър Пулев: Има интерес от поне трима международни инвеститори с производства за над 1.5 млрд. евро
За управител на икономическата зона е назначен Иван Алексиев, който до април 2022 г. ръководеше „Националната здравна компания за детска болница“ ЕАД.
В ръководството на новата икономическа зона са още Иван Костовски и Нигрита Размирова.
През април менец т.г., когато служебното правителство взе решение да я създаде, министърът на иновациите и растежа Александър Пулев заяви, че тя ще е с големината на 200 футболни игрища и ще е профилирана в автомобилния сегмент. Той съобщи, че вече международни инвеститори имат сериозен интерес към новата икономическа зона „Доброславци“. Намерението бе да се създаде цяла екосистема от индустриални зони, а Доброславци е само началото.
Отговор от парламентарния контрол
От отговора на икономическия министър Богданов до група депутати от ГЕРБ-СДС става ясно, че площта ще бъде обособена в три зони - парк зона с територия 400 дка, тренинг зона - 600 дка, както и производствена зона - 1 900 дка.
Той обяснява, че първата необходима стъпка е свързана с предварителни проучвания за изготвянето на Подробен устройствен план (ПУП), с който да се промени предназначението на терените.
За тази цел в момента се изготвя техническата документация за извършване на процедура по Закона за обществените поръчки във връзка с възлагането на изработване на ПУП. Проведени са предварителни консултативни срещи с Направление „Архитектура и градоустройство’' към Столична община, „Национална компания железопътна инфраструктура“ и „Енергиен системен оператор" ЕАД.
В момента се изготвят графици и етапност за изпълнение на дейностите по изграждане на бъдещата инфраструктура - газоснабдяване, железопътна инфраструктура, пътна инфраструктура, водоснабдяване и канализация, елекстросмабдяване.
„Макар проектът още да е в началната си фаза, интересът към икономическата зона е голям като се водят разговори потенциални инвеститори“, подчертава министърът.