През последния уикенд 1124 души са ваксинирани във ваксинационните центрове на Столична община, като имаме спад спрямо първите седмици на тази година. Това заяви заместник-кметът на Столична община Дончо Барбалов в интервю за БГНЕС.
"През първия уикенд стартирахме с 3500 души, втория уикенд 2000, а сега сме на 1124. Първите коридори бяха открити през месец май миналата година. Искахме да дадем достъп на хората в извънболнична среда, да бъдат ваксинирани в парковете, защото са много по-приятни през пролетта. Имаше огромен интерес. В парковете в София до началото на лятото работиха ваксинационните центрове. По-късно с помощта на големите търговски центрове ги преместихме там, защото лятото стана твърде горещо, за да се работи на открито", каза Барбалов.
Интересът към ваксинацията се определя от вълните на нарастване на пандемията, когато има много заразени има и много желаещи за ваксиниране.
"Интересът към ваксинирането е на вълни. Има периоди, когато интересът е значителен, а после спада. Съответства с поредните вълни на заболяването, когато имаме по-голям брой заразени се увеличават и желаещите за ваксинация", заяви той.
43% от хората в София са ваксинирани, както и 62% от медицинските работници.
"В София процентът на ваксинирани е с 10% по-висок от този в страната. Близо 43% от хората в София са ваксинирани, като броят на ваксинирани при хората на 65 години е над 53%, а при медицинските работници е 62%. Това се дължи на добрата работа на общината и РЗИ", каза заместник-кметът.
През уикендите хората предпочитат да се ваксинират в моловете, а през седмицата в ДКЦ.
"Това, което се вижда е, че през седмицата най-много хора се ваксинират в ДКЦ, през почивните дни в моловете, където средата е по-удобна. Центровете, които ние сме организирали извършват само ваксинация, там не се правят PCR тестове. Дейността е отделена", заяви той.
"Този уикенд центрове за ваксинация ще има на метростанциите СУ и НДК, Културния дом на район Искър, както и в големите търговски центрове", информира Барбалов.