Протестите на земеделците не са някакъв лобизъм, а са борба на сектора да оцелее. Това каза Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, в ефира на БНТ.
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
ОЩЕ: Блокади и протести: Земеделци излизат на протест срещу украинското зърно
"Искаме да запазим основно храните, които слагаме на българската трапеза. Политиката, която в момента прилага българската държава, не помага за това много голяма част от производствата на храни в България да бъдат устойчиви. Имам предвид производство на плодове, зеленчуци, зърнопроизводство, пчелен мед, мляко, месо. Имаме прекрасна даденост да имаме всичко българско на масата, а водената политика към момента не помага за това", заяви Проданов.
Според него проблемът не е само вносът на зърно от Украйна. "Но ако другите държави търсят решение с протекционизъм, ние дори не виждаме проблем", коментира той.
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Подкрепа "за" внос на зърно от Украйна
Според Яни Янев, председател на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти, страната ни има нужда от вноса на слънчоглед от Украйна, тъй като производството ни не е достатъчно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
ОЩЕ: Николай Денков: Няма да се извинявам на получилите лъвския пай, готови сме за диалог (ВИДЕО)
"България има капацитет да преработи два пъти повече слънчоглед. Последните години капацитетите нарастват. По отношение на забраната, България нямаше основание да въведе тази забрана още през месец април, защото до този момент бяха внесени около 400 000 тона, при внос 1,4 млн. тона при предишната реколта. Забраната няма никакво значение на цените на слънчогледа. Преработвателите обаче разчитат на суровината и от Украйна, за да запълнят капацитетите си", аргументира се Янев.
"Смятаме, че всяка намеса в свободния пазар го изкривява до такава степен, че каквито и мерки да бъдат взети, какъвто и да бъде резултатът от мерките, винаги минава през джоба на потребителите. Това е основният проблем. Смятаме, че най-добрата регулация е самият пазар", заяви от своя страна председателят на Асоциацията за защита на потребителите Пейо Майорски.
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Още: Инфлацията във Франция се ускори през януари