Знае ли Вежди Рашидов разликата между държавна и обществена медия? „Тя е държавна медия с държавен бюджет. Разбира се, че една медия си има работодател. - Ние сме обществена медия, контрира го водещата, а вие говорите за държавна медия. - Вие сте обществена медия, но нали имате бюджет. Е, това са държавни пари. Вие сте обществена медия именно с парите на обществото. - И имаме ангажимент да изпълняваме общественият интерес, вметна водещата. - Е, разбира се. Кой ви е карал да правите друг интерес? Имате ли такъв случай? Ама какво да обясняваме в момента, това е глупост, което говорим двамата. Вие имате ли случай, когато някой ви се е намесил. - Слава богу, аз нямам такъв, отговори водещата. - Разбира се, и предишните, ако могат да кажат, аз ще ги почерпя.“
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Така по същество протече разговорът за промените в Закона за БНТ и БНР между водещата на сутрешния блок на държавната телевизия и председателят на медийната комисия в парламента и депутат от ГЕРБ Вежди Рашидов.
Стана ясно още, че според Вежди Рашидов класацията за свободата на словото на "Репортери без граници" е измислена. „Кое пада, бе мойто момиче? Нищо не пада. Няма такава ранглиста. Седят едни хора, които дадват лоша информация за нашата държава. Нищо не изкривяват, просто дават грешна информация, защото работят против нещо, което не им харесва.“Така Рашидов коментира 111-тото място на България в индекса за свободата на словото, изготвян от "Репортери без граници". Странно, при положение, че премиерът заяви, че иска препоръки от тях за медийния закон, които да последва.
Трябва да спрете с тоя страх, каза Рашидов. „Аз смятам,че парламентът трябва да назначава генералните директори и държавата си финансира с бюджет – друг е въпросът дали е голям или малък бюджета. На всички обсъждания до момента казвам, че на БНР и БНР бюджетът не е достатъчен. А колко реклама трябва да има, това ще го решат експертите. Разбира се, ще си направим обществения дебат. Не е моя работа аз да определям колко да бъде. Моята работа е да регулирам процесите на правене на поправки, на закони и да седнем с обществото и медиите да обсъдим. Затуй казвам законите не се правят „против медиите“. В момента експерти вече изработват рамката на този закон, след като те са готови, ще стане и дебатът, коментира още Рашидов.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
„И накрая, ако този закон е добър и това гарантира свободата на словото на медиите и това гарантира независимостта, от която всички се боите, въпреки че я имате непрекъснато, не виждам от какво трябва да се боите. По-скоро да направим лостовете, които да гарантират спокойствието на медиите, те да бъдат наистина обществени медии", каза още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
„Смятам, че Народното събрание би било добре да ги избира (генералните директори на обществените медии). Ще има контролен орган. В момента аз не знам да има такъв силен контролен орган. СЕМ. Избира се от СЕМ, но СЕМ трябва да бъде контролен орган. СЕМ няма тези правомощия, законът също трябва да се промени, няма тези лостове, с които да прави контрол и да регулира обеществените медии и медиите въобще. “
От разговорът стана още ясно, че според Вежди Рашидов генералните директори на обществените медии, не трябва да бъдат избирани с мандат от 3 години, а от 5 - като този на БТА. С такъв мандат трябва да е и "отборът на директора" - управителният съвет на медията. Така екипите ще могат да осъществят реформи, които следващият генерален директор да продължи.
Изборът на директори на обществените медии от НС няма ли да увеличи политическия контрол върху тях? „Ама аз като Бойко Борисов ще ме накарате да говоря. Кое ви кара да сте зависими? Кой ви пречи да сте независими? В кое има намеса в България? Разбира се, че няма да има намеса. Разбира се, че не е имало намеса до сега. “
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Това означава ли повече регулации? “Не, по-свободни да са медите. В БНТ все още има грантаджии. Вие давате ли си сметка, че когато човек получава заплата от държавата и смята, че това му се полага, и да се финансира отвън? Пари нали не се дават за черни очи. Смятам, че пари се дават, за да се върши някаква работа. И когато получаваш пари отвън – вече не си зависим. Не си ли зависим? Къде е свободата тогава?“
Саморегулация или регулация е рецептата за обществените медии? „Не се е родил човек, който да се самовъзпитава – родители го възпитават, учители, животът го възпитава“, отговори Рашидов. Депутатът отново не разбра въпросът за контролът върху обществените медии и заключи: Ако вие искате да имате повече регулация, ще има, какво ме въртите един час за това. "Редакционната независимост идва от политиката, която от горе ви се спуща. Вие сте длъжни да слушате вашия генерален директор. Той ще ви каже каква е политиката на националната телевизия, не отвън. Те (гражданите) ще ви кажат каква телевизия желаят. Аз даже много ще се радвам да се направят реформите и тогава дълбоко вярвам, че и правителството ще отпусне по-голям бюджет. Защото структурите не са пипани от много отдавна. Знаете, че телевизията има и дългове. Трябва да се финансира телевизията, не може да бъде фалирана. Ех, разточителна е била във времето. Трябва бавно да стопим дефицитите. Трябва да се почне с повече средства и малко инжекции към обществените медии, за да може да почне най-накрая обратния процес на стопяване на дефицита.“
Как да се финансират обществените медии - рекламата? „Обществените медии за разлика от частните имат бюджет. Частните медии имат реклама. В крайна сметка да не забравяме, че медиите са бизнес – не са самодеен мерак, на някой така му се дава информация. И трябва да сме наясно с това. И когато имаш бюджет, това е както с държавата. Ще ви дам един интересен скандал – искате да ви командироваме или да ви дадем хонорари – не може и двете.“ Рашидов уточни, че той не е за това да отпаднат рекламите, но „може би трябва да се редуцират до някакъв процент. Трябва да се доогледа.“ Рекламите и в момента по закон са редуцирани в държаните медии. „Тогава нека да ги пуснем (държавните медии) на пазара без бюджет. Това е другата крайност.“
Как трябва да се преборят фалшивите новини според Рашидов: „Е, животът е такъв. В живота ако има красиво има и грозно. Ако има ден, има нощ, ако има добро има зло. Няма дума, която да няма своя противовес. Животът е изграден върху баланс. Разбира се, че трябва да се намерят лостове, способи и средства да разпознаваме лъжливото от истинското. Да то 21 век стана опасен век.“ Със закон ли ще се реши този проблем или с възпитание на аудиторията? "Вижте аз говоря за правила, които хубаво е да ги спазвате. Повтарям пак, животът е низ от правила. Демокрацията са правила и закони. Караме коли скъпи, но накрая те спира катаджията. Тя може да вдига 240, но ти трябва да караш със 140."