Операторите на спешния телефон 112 нямат право да представят самоличността си, без значение от сериозността на случая.
Още: "Записа датата в календара си": Папа Франциск е щял да посети България още веднъж
Още: Над 300 предложения за барбекю до 27 април в Kaufland
Това става ясно от думите на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов в отговор на въпрос по парламентарен контрол на народния представител от ПП-ДБ Елисавета Белобрадова, показа справка на Actualno.com.
Питането на депутатът е свързано със спешен случай с болна жена, в който оператор на тел. 112 е направил пълен отказ за съдействие. Именно затова Белобрадова пита Стоянов дали МВР е заложило указания за работа с обаждащите се, както и дали се следи тяхното поведение и работа. От думите на вътрешния министър става ясно, че задълженията на райнонните центрове на тел. 112 включват приемане, регистриране и обработка на повикванията за спешна помощ, а решенията се вземат лично от дежурните служителби.
ОЩЕ: Над 2,6 млн. лв. ще струва поддръжката на спешния телефон 112
Още: Съветът за електронни медии с нов председател
Още: Бащата на Сияна: Само по празниците загинаха още 6 души: Докога?
Белобрадова описва подробно случая с възрастната жена с влошено здраве и скорошно болнично лечение, която звъни на спешния тел. 112 със сериозни оплаквания, но от оператора на линията получава отказ от съдействие. Причината - липсват достатъчно спешни екипи и няма кой да дойде до адреса на жената, поради което тя е оставена в тежко състояние, а операторът на телефона дава съвет болната жена да посети личния си лекар или да си намери частна линейка. След повторно обаждане към 112 семейството се натъква на същия оператор, който отново е преценил да не изпраща екип на място. След скандалния случай жената е закарана в болница и е настанена в интензивното на Кардиологичната клиника на болницата, което, изтъква Белобрадова, е доказателство за това как болната жена действително е имала нужда от своевременна помощ с линейка.