"€3000 за не особено привлекателно жилище в София, с неразвита инфраструктура, често без тротоари, съмнителна канализация, средна хубост термоизолация, лоша звукоизолация (предлагано като модерно, зелено и изградено с най-нови материали) се превръща в стандарт. В някои квартали на София жилищата гонят лондонски цени. Лондон обаче е един от най-гъсто населените столици в Европа, и съответно земята е ужасно скъпа.
София е сред най-рядко населените големи градове в Европа, населението и не расте, около една четвърт от жилищата са празни, наемите са сравнително ниски, и въпреки това цените на имотите летят нагоре. Какви биха могли да бъдат причините?". Така започва коментар на Юлиан Попов, бивш министър на околната среда и водите. Ето кои са и осемте причини, които изтъква още той:
1. Все по-често се споменава значителното наличие на пари в брой (под матрака), които трябва да се легитимират преди приемане на еврото. Но има и други причини.
2. Българинът забогатя. Не всеки, разбира се, но значителна част от населението. В България обаче почти не се предлагат инвестиционни продукти и естествено това забогатяване се насочва към закупуване на жилища.
3. Недоверието в институциите, включително банките, е друга причина. Хората не вярват на институциите, не вярват в стабилността на държавата, поддават се на непрекъснатата негативна кампания и зла хибридна пропаганда, които текат с причина и без причина, застарховат се с имот.
4. Свързано с общото недоверие е и страхът от еврото, което (пак хибридно и по линия на антиевропейските суеверия) прониква дори и сред подръжниците на еврото. Та, за всеки случай, да купим имот.
5. България няма жилищна политика. Никаква. Това е неизвестно животно в българската централна и местна политика. Съответно няма политически механизми, които да направляват жилищния сектор.
6. Обновяването на старите сгради е хаотично и не се основава на каквато и да било политка. Сградите се разпадат и хората търсят нов имот. В страната 38% от жилищата са необитаеми, но постоянно се строят нови.
7. В тази връзка, България има напълно сгрешена политика за обновяване на сградния фонд. Така нареченото саниране, което се подкрепя със 100% грантове, не допуска частните пари до националното обновяване на сградите. Те се изсипват в новото строителство и надуват цените. Цените на новите сгради надуват цените и на старите.
8. Синдромът “другоселец” е също фактор. Не щем чужди хора, гоним своите, защото са чужди (турци, роми). Съответно губим работна ръка, гоним я от десетилетия в чужбина, трудът поскъпва.
"Разбира се, инфлацията, поскъпване на материалите, по-високите енергийни цени са също фактори. Но осемте причини изброени по-горе биха могли донякъде да се управляват и съответно да успокоят цените на имотите. Но не се управляват. Резултатът ще е, че огромни сградни активи рано или късно ще изгърмят. До тогава българинът ще играе на имотната рулетка. Някои ще спечелят, но за повечето се съмнявам", коментира още Попов.
Още: Най-желаните за покупка на жилище квартали в София: Неочакван избор