Засега България няма да иска временна дерогация на Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи по време на извънредното положение. Това става ясно от съобщение на Министерството на външните работи. Все пак страната ни си оставя възможността на по-късен етап да го направи.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
От външно министерство уточняват, че България официално е уведомила Съвета на Европа за въведеното извънредно положение и приетия за целта закон, както и с останалите мерки и промените в Закона за здравето. Страната ни е информирала Съвета, че временното ограничение на част от правата на гражданите и лицата, пребиваващи на територията на Република България, ще трае единствено до приключване на периода на извънредно положение. Все пак страната ни заявява готовност, в случай, че възникне необходимост от дерогация на част от разпоредбите на Конвенцията на Съвета на Европа за защита на правата на човека и основните свободи, да бъде уведомен Генералния секретариат на Съвета на Европа. „Мерките са предприети поради възникналата пандемия и свързаната с това абсолютна необходимост от защита на здравето на хората и ограничаване на разпространението на COVID-19“, се подчертава във вербалната нота, изпратена от Министерството на външните работи на Република България и подготвена от експертните екипи на Министерството на правосъдието и на Министерството на външните работи.
Вчера правосъдният министър Данаил Кирилов обяви пред бТВ, че страната ни има подготвена нотификационна нота, но към момента ще изчака. „Имаме готовност, към момента четири дирекции – по две в Министерство на правосъдието и в Министерство на външните работи, постигнаха консенсус да изчакаме, за да видим, ако се наложат свръхограничения, тогава да процедираме доклада, с който ние сме готови“, заяви той. Данаил Кирилов допълни, че заедно с външния министър Екатерина Захариева са готови от една седмица с доклад, който да представят пред Министерски съвет, в случай, че се стигне до официално искане на дерогация.
За разлика от Европейския съвет, Съветът на Европа е политическа международна организация на страните от Европа, като в него членуват 47 страни. Организацията насърчава сътрудничеството между всички държави в Европа в областта на правото, човешките права, демократичното развитие и културното сътрудничество. В организацията членуват 47 държави с 800 милиона души население и тя е напълно самостоятелен орган, съществуващ отделно от Европейския съюз. Най-известната структура към Съвета на Европа е Европейският съд по правата на човека, който прилага Европейска конвенция за защита правата на човека и основните свободи. Именно той трябва да даде дерогация страната ни, в случай че такава бъде поискана.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)