Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) въвежда допълнителни мерки срещу разпространението на шарката по дребните преживни животни в определени области на страната от днес (18 октомври).
Къде важи забраната?
В областите Ямбол, Хасково и Стара Загора се забраняват пашата, търговията, придвижването и транспортът на дребни преживни животни, с изключение на тези за незабавно клане или транзитно преминаване. Забраната е до 30 ноември 2024 г.
ОЩЕ: Откриха антракс край Разград
Клането ще бъде допускано само след клиничен преглед от официален ветеринарен лекар (ОВЛ) и лабораторно изследване на проби.
Още: НАТО под напрежение: Тръмп, Русия и цената на съюзническото доверие (ВИДЕО)
Още: Първият фестивал на античните театри е тук: Големите имена на Древна Гърция оживяват (ВИДЕО)
Придвижването на животните ще се извършва по предварително одобрен маршрут, без спиране, със задължителна дезинфекция на транспортните средства. За целта се въвежда разрешителен режим, като разрешенията ще се издават от Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Директорка на училище ухапа водещия на "Съдебен спор" Жоро Игнатов (ВИДЕО+СНИМКА)
В областите Бургас, Кърджали, Смолян, Благоевград и Сливен, до 30 ноември 2024 г., се разрешава клане на животни при същите условия, а пашуването остава разрешено за момента.
ОЩЕ: Забраниха животинските пазари и животновъдните изложби
Директорите на ОДБХ трябва да организират епизоотични комисии и да предприемат всички необходими мерки за предотвратяване разпространението на болестта. Ще бъде засилен контролът върху движението на животни и биосигурността в стопанствата. При съмнения за заболяване ще бъдат вземани проби за изследване, а при нарушения животните ще бъдат умъртвявани, като стопаните подлежат на санкции.
Още: По градове: Времето утре - 3 април 2025 г.
Още: Пари за великденски добавки за пенсиите има: Държавата каза колко
Заболяването не е опасно за хората, но е изключително опасно за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби.