Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради коронавируса: Сериозен спад в броя на престъпленията у нас

16 декември 2020, 23:30 часа • 2157 прочитания

Близо 6000 по-малко са кражбите у нас от началото на 2020 г. до края на ноември. Това сочат данните на МВР, предоставени на „Монитор“.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

От началото на 2020 г. до края на ноември са настъпили общо 25 330 кражби, от които са разкрити над 37%. В сравнение през 2019 г. броят им е бил 31 129, а полицаите са спипали 33,67% от извършителите.

През тази година има регистрирани 4461 домови кражби – с около 900 по-малко, отколкото са били през същия период на 2019 г. Разкриваемостта им пък е скочила с над 4 процента. Статистиките отчитат спад при всички видове престъпления, както и ръст на разкриваемостта на криминалните деяния.

През следващите месеци не се очаква ръст на домовите кражби, обяснява инспектор Росен Белишки от Криминална полиция пред „Монитор“. Причината за това е както намаляващата тенденция на този вид посегателства и противозаконните отнемания като цяло, така и на мерките, въведени с цел да се ограничи разпространението на COVID-19. Поради тях се налага все по-често хората да остават у дома, което прави извършването на взломна кражба почти невъзможно.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Работата на Министерството на вътрешните работи в тази насока също дава резултат при намаляването на тези посегателства през изминалите 11 месеца. Обичайно най-много апартаменти се тарашат в столицата, сочат данните. Стандартът е бандитите да разучат заключващия механизъм и да подготвят плана за действие – ако атакуват през деня, отключват вратата, за да не бъдат чути и хванати, а през нощта разбиват по-паянтовите врати. Понякога, за да объркат разследващите и да ги забавят, крадците дори заключват след себе си, а самият обир продължава от 20 до 40 минути.

Работата на ведомството в това направление е изключително засилена, обясни инсп. Белишки. Въпреки новите задължения на полицаите на първа линия в борбата срещу коронавируса, специализираните отдели на министерството не са спирали извършването на обичайните си ангажименти.

Дървената дограма е сравнително надеждна опция при защита от апаши, обясни инспектор Белишки. Алуминиевите и PVC дограми се огъват лесно и всеки крадец може лесно да ги преодолее и да нахлуе в жилището ни. На пазара има и много варианти за прозорци с антивзломна защита с допълнителни осигурителни елементи, които осуетяват плановете на бандитите.

Най-важното за защитата на дома от набези на крадци обаче е вратата и по-специално бравата на жилището. Вратата трябва да бъде от здрав дървен или метален материал, а заключващият механизъм – да е сигурен. Много от старите брави са касови, което прави проникването в жилището лесно като детска игра. Затова те трябва да бъдат заменени от брави с блокировка,, изработени специално срещу опити за нахлуване, акцентира инспектор Белишки. При разбиване на бравата се задействат механизмите, при които резците на вратата остават в неговата каса. Колкото и здрава да е вратата, ако заключващият механизъм е слаб, жилището е незащитено, обясниха специалисти от МВР. Резe, поставенo пред или зад основната врата, пък e добра опция за забавяне на апашите.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Специалистите информират, че няма голяма разлика в начина на извършване на престъплението през годините. Предметите, на които се спират крадците, са пари, ценни вещи и малка и скъпа електроника, която може лесно да се пренесе. Случаи като този отпреди няколко седмици, при който от вила бяха изнесени цяла кухненска инсталация, дивани и лампи, са рядкост, обясни Росен Белишки. В повечето случаи бандитите избират леснопреносими вещи, които няма да затруднят бързото напускане на обрания дом. При отсъствие от дома за дълго време полицаите съветват гражданите да съхраняват ценните си вещи в банков трезор.

Важно е и да не се споделя при пътуване или дълго отсъствие от дома, както и да не се съобщава какви вещи се помещават в него, тъй като крадците от криминалния контингент често боравят с доносници. Често хората пренебрегват и споделянето на лична информация в социалните мрежи. Специалистите предупреждават да не качваме информация относно почивките си онлайн веднага, а да изчакаме, след като се върнем у дома.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес