Политическата криза и нови избори са най-лошият сценарий за българската икономика, твърдят работодатели, анализатори и експерти. Според тях, най-важната задача пред бъдещото правителство е представяне в Брюксел на преработения План за възстановяване и устойчивост, с ресурс от 12 млрд. лв.
Още: Внимание: Опасност от лавини в планините
Още: Как децата могат да се почувстват като възрастни без цигари и алкохол: Съвети на психолог
Вицепремирът Томислав Дончев заяви за "По света и у нас" по БНТ, че вече е договорен по-гъвкав срок с Европейската комисия, за да може новото правителство да прецени дали ще прави промени по плана, преди да го внесе. Близо 1 милиард лв. българските фирми ще могат да ползват директно от Плана за възстановяване и устойчивост. До края на април преработения му вариант трябва да бъде внесен в Брюксел. "Ако това не се случи, наистина ще има огромно забавяне на по получаването на тези средства, което ще забави и българската икономика и възстановяването от кризата", заяви Добрин Иванов - изп. директор на АИКБ.
Преминаване към зелена енергия заема водещо място в Плана за възстановяване, със заложен ресурс от близо 2 млрд.лв. Спешно изготвяне на нова енергийна стратегия за преминаване от въглищна електроенергия към зелена е най-важната задача пред новото правителство, твърдят експерти от бранша. "Ние трябва да знаем как ще посрещнем понятието чиста енергия и "зелена сделка". Половината от енергията, който потребяване е ето въглища. Основната част, която трябва да предприеме държавата е да вземе решение, ясно, как утре да започне да строи ядрена централа, която да е 100% държавна без никакви стратегически инвеститори", каза Богомил Манчев.
Икономистите също са обезпокоени от политическа нестабилност и блокиране на Плана за възстановяване за неопределено време. "С тази политическа ситуация, с това забавяне, което неминуемо ще се случи за съжаление отново ще сме на опашката по това да действаме проактивно и ще се озовем в ситуация, в която другите страни вече ще са започнали да работят по този план, по тази линия на трансформиране на икономиката, а ние тогава ще започнем тепърва да се събуждаме", каза икономистът Владимир Сиркаров. "Изправени сме в момента пред политическа криза, мога да кажа спокойно, която ще рефлектира и върху административния апарат, който всъщност оперираше с тези програми", категоричен е и икономистът Агоп Каспарян.
Още: Кой има имен ден днес, 3 януари 2025 г. Честито!
Още: Специалист: Рискът от предозиране при вейповете е висок
Вицепремиерът Томислав Дончев обясни за "По света и у нас", че заради изборите е договорена отсрочка в крайната дата за представянето на Плана, който е готов на 97%. "Вече сме провели разговори с ЕК. Експертите там са в състояние да проявят известна гъвкавост и да се съобразят с волята на новото правителство, ако то иска да преработва плана или да пише нов план. Редно е тези, които ще сформират правителство да имат шанс да изразят волята си, изпращайки плана така, както е разработен последните 8 месеца или преработвайки го", каза вицепремиерът Томислав Дончев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Дончев обаче предупреди, че всяка промяна води до забавяне. "Няколко процедури, свързани с подготовка, говоря за отделни процедури, отнемат месец, два или три. И всички, които имат амбиции в тази посока, нека знаят, че този процес, по дефиниция, не е особено бърз и няма как да бъде бърз. Освен това всяка стъпка периодично се съгласува с ЕК", каза Томислав Дончев.
Пред БНР председателят на ЕК Валдис Домбровскис потвърди, че 30 април е само индикативен краен срок и България няма да изгуби нищо, ако не го спази. Той обаче обясни, че колкото по-бързо бъде представен планът, толкова по-бързо Брюксел ще одобри парите за страната ни.