Започват масови проверки на дружества, притежаващи разрешителни за дейности с отпадъци и комплексни разрешителни (КР), издадени по реда на Закона за опазване на околната среда, съобщава БГНЕС. Първите проверени области ще са Монтана и Пловдив. Заповедта е на министъра на околната среда и водите Емил Димитров.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Проверките целят да установят спазват ли се условията по разрешителните документи или комплексни разрешителни, има ли на площадките въведени в експлоатация инсталации и съоръжения, как се управляват образуваните отпадъци от дейността и спазват ли се условията по издадените съгласия по нотификации за трансграничен превоз на отпадъци.
След разпореждане на Върховна административна прокуратура, министърът е разпоредил и проверки на ТЕЦ-ове, като за всеки един от тях са определени конкретен обхват и параметри на проверката.
Същевременно ще се проверят всички други основни оператори, осъществяващи дейности по енергийно оползотворяване на отпадъци, с цел предотвратяване замърсяване или увреждане на компоненти на околната среда. Проверките трябва да установят спазват ли се всички условия от документите по чл. 35 от Закона за управление на отпадъците или комплексни разрешителни. Ще се установява фактическото състояние на дружествата, съответстват ли на условията в Комплексното разрешително и на приложимото законодателство по околна среда, както и монтирани ли са предвидените в разрешението оборудвания (пречиствателни съоръжения – филтри, автоматични системи за извършване на собствени непрекъснати измервания и други).
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
С цел засилване на контрола министър Димитров внася утре в Министерския съвет промени в Устройствения правилник на МОСВ, с които се създава нова дирекция „Национален координационен център“, чрез който ще се набира, наблюдава и анализира необходимата информация, за осигуряване опазването на компонентите на околната среда, както и факторите, които замърсяват или увреждат околната среда. Центърът беше сформиран след встъпването в длъжност на министър Димитров като оперативна единица за подпомагане дейността на МОСВ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Чрез създаването на самостоятелно административно звено, със специфични функции по наблюдаване и събиране на информацията, ще се повиши координацията със специализираните административни звена, както и другите органи на власт, осъществяващи контролни правомощия съгласно екологичното законодателство. Чрез „Националния координационен център“ ще се даде възможност за превантивно обозначаване на евентуални проблеми и навременно вземане на аргументирани решения. Звеното ще работи в тясно сътрудничество с регионалните органи на власт, които осъществяват държавната политика в сферата на околната среда, в това число Регионални инспекции по околна среда и води, Басейнови дирекции и Дирекции на националните паркове.
Припомняме, че в момента подсъдими за нелегален внос на италиански боклук са бизнесменът Атанас Бобоков и бившият зам.- министър на околната среда и водите Красимир Живков.
Хронология по темата ще намерите в тези материали.
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти