Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Започва среднозимно преброяване на водолюбивите птици у нас

12 януари 2018, 11:19 часа • 2409 прочитания

В продължение на три дни над 100 доброволци на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и експерти от държавни институции ще се включат в мащабната инициатива – среднозимно преброяване на водолюбивите птици у нас. Участниците ще посетят всички големи водоеми в страната, разпределени в повече от 40 екипа. Преброяването стартира на 12 януари (петък) и ще продължи до 14 януари (неделя), включително, съобщиха от БДЗП.

Още: Ще ядем ли пържоли вместо хляб: Анализ на експерт след повишението на цените

Още: След скандалния чалга клип с бебета: Започва проверката в сливенската болница (ВИДЕО)

"Тази зима ставаме свидетели на високи температури, необичайни за този период на годината – пролетно време през зимните месеци декември и януари. Това почти сигурно ще се отрази на броя на зимуващите водолюбиви птици у нас", коментират дългогодишни участници в събитието от цялата страна.

Експертите от БДЗП, които работят на терен, все още не са наблюдавали струпване на типичните северни видове, които редовно зимуват в нашата страна, като например световно застрашените червеногуши гъски и големите белочели гъски, ледените и тръноопашатите потапници.

България е предпочитано място за зимуване на редица водолюбиви видове птици и затова тазгодишното проследяване на числеността им е от още по-голям интерес за участващите в него, за да видят дали типичните за това време на годината птици и колко от тях са се придвижили до нашата страна.

Още: Над 120 000 българи празнуват на Йордановден

Още: Кой има имен ден днес, 6 януари 2025 г. Честито!

Припомняме, че в средата на януари миналата година, в същите тези места, имаше огромни концентрации на птици – над 400 000 големи белочели гъски, около 44 000 червеногуши гъски от общо установените близо 687 000 индивида от над 150 вида.

В края на седмицата екипите от доброволци и експерти отново ще обхванат над 2000 влажни зони по Дунавското и Черноморското крайбрежие, както и всички големи язовири и реки във вътрешността на страната. И този път участниците ще отчитат броя, вида и разпространението на птиците, както правят от 42 години насам.

Резултатите ще дадат отговор на въпроса „Повече или по-малко са птиците в България през тази зима и какви са основните заплахи за тях?“

"Освен на този въпрос, данните събрани по време на среднозимното преброяване на водолюбивите птици ще послужат и за оценка на промените в състоянието на популациите на наблюдаваните видове", коментира Свилен Чешмеджиев, координатор на събитието от БДЗП.

Още: Седмична прогноза за времето за 6-12 януари 2025 г.

Още: Чака се засилен трафик около границите и вътре в страната на 5 януари: Къде да внимаваме?

"Посещенията на толкова много влажни зони, разположени в цялата страна, пък ще ни дадат представа за промените, които настъпват в средата, обитавана от тези видове и доколко те са причина за промяна в числеността на зимуващите у нас видове птици. И нека не забравяме, че това е средата, в която живеем и ние.", допълва той.

Преброяването на зимуващите водолюбиви птици е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата. Провежда се в повече от 100 страни и включва около 25 000 влажни зони, много от които са част от екологичната мрежа Натура 2000. Във всичките страни от Европа, Африка и Близкия Изток, където се осъществява преброяването, участват близо 15 000 експерти и доброволци.

Партньори в преброяването в България тази година са Изпълнителна агенция по околна среда, Сдружение за дива природа „Балкани”, Българска орнитологична централа, Федерация „Зелени Балкани”, Фонд за дивата флора и фауна и ДПП „Персина“ – гр. Белене. В полевите екипи ще участват и представители на СЛРБ. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) също има съществена роля в осъществяването на преброяването, осигурявайки автомобили и експерти от своите регионални звена, които ще извършват и проверки за нарушение на Закона за лова. Съдействие в преброяването ще окажат ДЛС “Дикчан” ­ с. Сатовча и ДГС – Гоце Делчев, които ще подпомогнат преброяването в района на р. Места и яз. Доспат, както и експерти от Община Козлодуй, които ще осъществят преброяването по река Огоста. Язовир Искър и някои от водоемите в Софийско ще бъдат посетени от доброволци на клуб „Скорец“ към Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес