Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Започна възпоменателната церемония пред паметника на Васил Левски в София

19 февруари 2017, 18:00 часа • 1890 прочитания

Започна възпоменателната церемония пред паметника на Васил Левски в столицата.

На нея присъстват държавният глава Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, патриарх Неофит, кметът на София Йорданка Фандъкова, лидерът на ПП ГЕРБ Бойко Борисов, лидерът на БСП Корнелия Нинова, началникът на отбраната ген. Стефан Янев, кметът на София Йорданка Фандъкова, председателят на Общобългарския комитет „Васил Левски“ Васил Василев, лидерът на БСП Корнелия Нинова, лидерът на ГС на БСП Калоян Паргов, зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, както и стотици граждани, които носят трибагреници и портрети на Апостола.

Президентът Радев ще произнесе слово и ще поднесе венец пред паметника на Васил Левски в столицата, отбелязва "Фокус".

Днес се навършват 144 години от деня, в който Васил Левски увисна на бесилото край София и се превърна в легенда. Тези години бележат не смъртта, а безсмъртието на Апостола.

На 19 февруари коленичим отново пред паметника на Левски в центъра на София. Сякаш за българите по-големият празник е обесването, а не рождението на Дякона. Давани са различни обяснения за това. Дали е чувството за вина, че никой на времето не е направил опит да го спаси в пътя му към София, дали защото почитаме повече Възкресението, отколкото Рождество, защото след смъртта си Левски възкръсна в народната памет. Един светец, напуснал църквата, революционер, проповядващ европейската идея за разбирателство с всички народи, борец за национална свобода, който не се опитва да ограничи свободата на другите, пише още БГНЕС.

Васил Левски е заловен на 27 декември 1872 г. при Къкринското ханче. И до днес не е доказано кой е предателят на Апостола. Часове след залавянето му турците не са знаели кого точно са задържали. Апостолът е отведен в София, където е изправен пред съд. Васил Левски изгражда защитата си на основите на правата на християните според турския Хатихумаюн, за да не издаде някого и вътрешната революционна организация. Няколко пъти той заявявал, че е търсил законни пътища за изменение на живота в империята. Левски се разграничава от дейността на Димитър Общи, за да избегне криминални обвинения. Смъртната присъда е издадена на 14 и е потвърдена на 21 януари 1873 г. Процесът завършва, а според историците Комисията, съдила Апостола, е иззела функциите на съд, което е недопустимо по законите на самата империя. 60 подсъдими са осъдени на затвор и заточение и двама са обесени — Димитър Общи и Васил Левски. Апостолът увисва на бесилото на 18 февруари 1873 г., но традиционно датата се отбелязва на 19 - тогава той още не е навършил 36 години.

Снимка: Архив

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес