Това, което сега се случва с бюджета за следващата година, е в следствие на четири години политическа нестабилност, неясни мнозинства, наддавания и флирт с хората, заради това, че политиците непрестанно бяха в предизборна ситуация. Това каза бившият социален министър Христина Христова в предаването "Студио Actualno" по темата с разногласията около бюджет 2025 г., като подчерта, че липсата на последователност и устойчивост в управленските решения е довела до напрежение и несигурност в обществото и бизнеса.
Бюджетът, предложен от служебното правителство, предвижда редица промени, които провокират разногласия както сред политиците, така и в различните обществени групи.
Кои са промените?
Сред ключовите точки в проекта са увеличението на минималната работна заплата, което според бизнесите е определено грешно и намалява драстично разликата при заплащането между квалификации труд.
Други предложени мерки включват повишаване на максималния осигурителен праг с 400 лв., което се очаква да засегне високодоходните групи, и въвеждане на данъчна амнистия, която предизвиква полемика относно справедливостта на такова решение.
Акцизът върху алкохола и цигарите е друга мярка, която цели увеличаване на бюджетните приходи, но се приема противоречиво заради евентуалното си отражение върху цените и потреблението.
Според Христина Христова липсата на дългосрочна визия и постоянните компромиси в името на политическото оцеляване правят задачата за изготвяне на устойчив бюджет все по-трудна.
Целият разговор - вижте в интервюто.