Ако се спрат транспортните коридори у нас няма да има нищо по магазините. Зеленчуците, плодовете и месото трябва да бъдат гарантирани. Трябва да се подсигурят фуражи, препарати за земеделието, резервни части. Имаме нужда да сме сигурни, че това ще го имаме до края на годината, а не само, че го има сега. Имаме 20 дни да спасим положението, след това ще е късно.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Това заяви аграрният специалист Красимир Кунчев в предаването "Честно казано с Люба Кулезич" по телевизия Евроком.
След 20 април започва изнасянето на разсад. Започват и други дейности.
Трябват ни работници, които не могат да пътуват в бусовете по двама души. Ако се спазват мерките ще се вдигнат цените, но ще кажат, че има спекула.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Предложението е РЗИ да осигури дезинфекция на работещите в земеделието. Да им бъдат осигурени предпазни средства.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Нужен е план за обезопасяване на сезонните работници и осигуряването на семена. Ако преди 20 дни, когато алармирах, земеделския министър беше събрал производителите и бяха обсъдили от какво имат нужда. Ако го бяха направили и бяха предложили специализиран кредит за замеделски производители да си осигурят работата.
220-230 консервни фабрики има в България. По същия начин министърът може да събере и тях и да обсъдят и тяхната работа. Държавата може да гарантира изкупуването на продукцията.
Положението е екстремно. Производителите могат да произведат, но дали имат пазар.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Земеделския министър създаде някакъв щаб, който го оглави инженер. Освен зеления коридор за транспорта, който доставя хранителни продукти, друго не се направи. Ако спрат коридорите, за три дена ще се изпразнят магазините.
Вчера говорих с мой познат, който има мелница - той има нужното, за да произвежда, но няма пакет, в който да се сложи брашното. Това е нещо, с което се сблъскват много производители.
Оказа се че има 29 браншови организации, много от тях имат по няколко членове, вижда се, че не генерират нищо. От години не може да се преброят. Давам конкретно предложение на министър Танева да се добави само един ред: „Членувате ли в браншова организация“ и да приложат документ за платен членски внос, завърши Кунчев.