"Не смятам, че има жена, която днес става с очакването, че ще бъде пребита, заклана или залята с киселина. Аз съм ставала с ясното съзнание, че днес отивам на работа и вечерта ще бъда с децата и съпруга ми. Един ден се събуждаш и животът не е същият." Това разказва Мария Бонева, която беше залята с киселина преди 21 години. И толкова години по-късно нейният случай все още е без осъден.
Още: Повече полиция в София по време на празниците
Още: Жълт код за сняг и поледици в 12 области във вторник
Последният чудовищен случай на насилие от Стара Загора изкара наяве един въпрос - какво е нужно на институции, за да определят като тежка телесна повреда едно агресивно нападение? Трайно осакатяване, инвалидност, загуба на орган са сред причините за определяне на тежка телесна повреда. Никъде в критериите обаче не стои въпросът за психологическите травми и последствията от тях.
Още: Стабилно е състоянието на жената, залята с киселина в Пловдив
На 11 септември преди 21 години Мария излиза от дома си и никога повече не се прибира същата. Правят опит с киселина да обезличат и красотата, и желанието ѝ за работа. "Не бях сигурна дали съм повече стресирана от това, което видях в огледалото от лицето си или от това, че бях също обръсната заради раните. Аз почти не можех да си отварям устата. Бях с едни метални шини, за да не се свие. И когато мъжът ми за първи път ме целуна всъщност аз се чувствах като балатум", разказва тя.
Още: Служители на AES България дариха 236 деца с топли дрехи и обувки за Коледа
Още: Kaufland увеличи броя на станциите си за рециклиране в София
Бързо и чудовищно насилие. За секунди кожата ѝ пари, пуши, щипе и се свлича. Случаят ѝ е в графа "лека телесна повреда". "Аз трябваше да съм в кома или трябваше да умра? Никой не мисли за посттравматичния шок. Тези всичките неща в последващото лечение - те изобщо не са леки. Нито телесно, нито психически", разказва още Мария пред БНТ.
Още: Изправят пред съда мъжете, залели с киселина гадателка в Пловдив
Още: Списанието "Български Артист" с празничен трети брой
Още: Електрохолд стартира кампания „Селфи с трафопост“
Само за 3 години операциите ѝ стигат двуцифрено число. Само за две десетилетия над 30 българки изживяват същото. Зад видимите им белези стои невидимата борба. "Аз също си оставих този белег. Защото това показва ти колко си силен. И понякога, когато загубиш себе си и си кажеш "Боже, гледай, вече минаха 21 години. Аз никога не можех да бъда това хубаво момиче, което бях на 27. Вече съм на 50", споделя тя.
Мария Бонева казва, че знае кои са поръчителят и извършителят на нападението. "Белезите не трябва да притесняват мен. Те трябва да притесняват хората, които са го направили и хората, които са позволили все още те да са безнаказани. Защото по моя случай няма абсолютно никакво развитие поради оттеглени доказателства. И ако нашите управляващи искат лицето на България да бъде буркан с киселина и касапница с ножове - да продължават в същия дух и да няма присъди", казва тя.
Още: Петима души влизат в затвора заради атака с киселина срещу известна активистка
Още: Издаването на лични карти поскъпва от 2025 г.
Още: Снегонавявания и закъсали камиони затвориха Прохода на Републиката за кратко