Хиляди млади майки у нас взимат по-малко пари през първата, отколкото през втората година на майчинството. Причината е, че първата година по правило трябва да е високоплатена, защото зависи от доходите на родителя. А парите за втората се определят от държавата и се считат по-скоро за социална помощ, информира Нова телевизия.
Първата година на майчинството или така нареченото високоплатено майчинство, се определя като 90% от заплатата на майката за година и половина назад. А за втората година държавата дава месечно по 340 лева.
Заради ниските доходи и дългия период, от който се изчислява майчинството обаче, данните на НОИ до септември миналата година показват, че в София-област, Перник и Кърджали през първата година майките са взимали под 340 лева. Това не е аксиома, но е често срещан случай.
В други шест области майчинските за първата година са надвишили прага от 340 лева символично. Тоест за майките в тези градове вместо да се връщат на работа след първата година, много по-изгодно е да останат вкъщи и да си гледат детето.
Тази тенденция е много притеснителна, казва бившият социален министър Христина Христова. Така липсва стимул за работа, по-малко хора се трудят, а социалната система се задъхва.
Статистиката сочи, че най-много пари взимат майките в София. Средно на месец те взимат около 660 лева, защото в София и заплатите са най-високи. Следват ги родителите във Варна и Габрово.
Според сегашния социален министър Хасан Адемов обаче нещата ще се променят. В края на настоящата година според него цифрите ще се различни, защото вместо за 24 месеца назад, от 2014 майчинските ще се определят само на базата на доходите от година и половина.
„Във връзка с тази промяна майките при всички положения ще имат средномесечно с около 12 лева повече”, коментира Адемов.
От Нова телевизия казват, че и след новите промени в закона в София-област ще се взимат под 340 лева, а в Перник и Кърджали ще минат границата с едва 9 лева.