В скандала „Яневагейт”, засягащ управлението на ключовия Софийски градски съд, трябва да стигне до ясно посочване на виновните. Няма как за г-жа Владимира Янева да са констатирани нарушения, а за човека, който е извършвал случайното разпределение (зам.-председателят Богдана Желявска- бел.ред.) да не са. Това заяви министърът на правосъдието Екатерина Захариева.
Тя допълни, че е внесла жалба в съда срещу решението на Висшия съдебен съвет, който преди дни понижи в ранг Янева за три години.
Пред bTV Захариева коментира и въвеждането на електронно правосъдие. Според нея то ще бъде усетено от всеки български гражданин. По думите ѝ последните промени в Закона за съдебната власт са най-мащабните от 25 години насам, но резултатите зависят от това текстовете да се прилагат добре.
"Горе-долу 50% от делата в Европейския съд по правата на човека, по които България е страна, приключват с осъдителни решения. Даже и в случаите, в които страната ни е осъдена, много от исковете биват отхвърлени", каза още министърът.
Тя отбеляза, че и броят на делата в Страсбург намалява непрекъснато. Като примери за успех въпреки решението на съда тя даде случаите с Дамбовците и Алексей Петров, при които страната ни не е платила огромен иск.
„Ще стане хубаво, когато човек, като излиза от съдебната зала, има усещането, че е получил правосъдие”, коментира Захариева.
По отношение на масонските ложи, министърът посочи, че и в сегашния ЗСВ не се допуска членството в организации, които накърняват независимостта на магистратите.