След едно денонощие преговори Европейският съвет най-сетне постигна компромис относно бюджета на Европейския съюз за следващите седем години (2014-2020), предаде Euobserver.
Още: Светът през обектива: Историята на Ина Чобанска, която превърна телефона си в прозорец към природата
Още: Kaufland и УАСГ стартират съвместна академия за студенти по строителство и архитектура
Споразумението е за бюджет от 960 млрд. евро, което представлява понижение от 40 млрд. евро спрямо сегашната многогодишна рамка (2007-2013). Сегашният седемгодишен бюджет на ЕС беше от 1 трилион евро.
Голямото отрязване дойде, както се и очакваше предвид позицията на Великобритания, при Общата селскостопанска политика (ОСП). Там бюджетът се свива от 420 млрд. евро, какъвто е в момента, до 373 млрд. евро. Отрязване има и при кохезионните фондове – от 354 млрд. евро до 324 млрд. евро.
Всъщност едно от малкото пера от бюджета на ЕС, което ще бъде увеличено, е това за наука, развойна дейност и иновации. В момента бюджетът там е 91 млрд. евро, но ще стане 126 млрд. евро. Въпреки това увеличение, то не достига предложените от Европейската комисия граници от 164 млрд. евро.
Още: Тревога или надежда: Как българите приемат изкуствения интелект
Още: Какво ще ни пробутат за Великден вместо агнешко: Говори Симеон Караколев
Друга ключова инциатива на ЕК в новия бюджет – проектът за инвестиции в транспорт, енергийна мрежа и интернет инфраструктура „Да свържем Европа”, също няма да получи исканите пари. ЕК считаше, че за този проект трябва да се отделят над 50 млрд. евро, но Европейският съвет не дава повече от 29 млрд. евро. 23 млрд. евро от тях отиват за транспорт, 5 млрд. евро за енергийна инфраструктура, а 1 млрд. евро – за интернет инфраструктура.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ще си откраднем ли малко слънце? Времето през уикенда
Още: Чакат ни огън и вода: Двама бивши министри за безводието
За чиновниците в ЕС също ще има увеличение на бюджета – от 57 млрд. евро, както беше досега, на 61 млрд. евро заради присъединяването на Хърватия. ЕК обаче искаше 63 млрд. евро за административни разходи.
Преговорите по изясняване на детайли от новия бюджет продължават и сега, така че нов обрат не е изключен. Тепърва обаче трябва да се търси съгласие и от Европейския парламент, за да се завърши процедурата, макар че то по-скоро има формален характер.
По-подробна разбивка на европейския бюджет можете да видите в Expert.bg.
Още: След скок на заплатите в МВР: Ръст и в допълнителните възнаграждения
Редактор: Ивайло Петров