Коя е полезната риба? Отговор на този въпрос ще дадат Рибен буквар 2.0, 6-метров макет на кит и фризер със сензорен екран, които на 31 октомври ще бъдат разположени в Националния дворец на културата. На тази дата се отбелязва и Международният ден на Черно море, затова и фасадата на сградата ще бъде осветена в синьо. Инсталациите ще останат в НДК до 4 ноември (петък).
За първи път в България се представя наръчник, който помага на потребителите да се ориентират при избора на морска храна, така че да бъде опазен животът в океаните. В повечето европейски страни подобни наръчници съществуват от години или дори от десетилетия, а за България Рибен буквар 2.0 е абсолютна новост.
Букварът е изключително лесен за употреба от потребителите инструмент. Той ще бъде представен по забавен и атрактивен начин чрез инсталациите – кит и фризер. Проблемът никак не е за подценяване, след като само за 40 години, рибните запаси, използвани за храна са намелели почти два пъти в световен план. Това поставя на изпитание както природата, така и хранителната сигурност на човечеството. Над три милиарда души зависят от морската храна като източник на протеин, а 800 000 се прехранват от риболов и свързани дейности.
Първите, които биват засегнати от проблема, са развиващите се страни, а след това всички останали. Европейският съюз е най-големият вносител на риба в света, което означава, че европейските потребители имат огромна сила и огромна отговорност.
Електронната версия на РИБЕН БУКВАР 2.0, както и допълнителна информация за кампанията "Полезната риба", може да откриете тук: http://riba.wwf.bg/.