В последните години рязко пада броят на лицата, попадащи в местата за лишаване от свобода. Това каза в интервю за БНР заместник-министърът на правосъдието Мария Павлова.
Още: Откриват сезона на Витоша в усложнена зимна обстановка
Още: Ед Шийрън и Гунди - на върха в България през 2024 г.
По думите ѝ към 2017 г. те са били около 12 000 души, а сега са малко над 6400, тоест наполовина, като същевременно надзорно-охранителният състав се увеличава заради непрекъснато провежданите конкурси.
"Към настоящия момент надзорно-охранителният състав в местата за лишаване от свобода е 3137 човека, което прави съотношение 2-3 лишени от свобода на един охранител, по което сме на едно от водещите места в Европа."
Намаляването на броя на лишените от свобода се дължи на условни присъди и пробация, намалява броят на ефективните присъди, допълни Павлова.
Още: Кой има имен ден днес, 26 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 25 декември 2024 г.
"Срещи с всички синдикати в сектор "Сигурност" се провеждат регулярно. Има няколко синдиката. В момента не дефинираме никакво напрежение в системата", така зам.-министърката отговори на критиките на Синдиката на служителите в затворите за провокирано напрежение в системата от регламентирания начин на работа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)
"Те непрекъснато пускат писма. В нито едно от писмата си обаче не отчитат какво е направено в последните 2 месеца за социалния диалог и за техните социални претенции."
Многократно са водени разговори със синдикатите относно начина на работа и режима, по който работи надзорно-охранителният състав, уточни Мария Павлова, която беше и министър, и няколко мандата зам.-министър.
Тези разговори са започнали още преди година и половина и 24-часовият режим на работа се коментира оттогава, посочи тя и упрекна Синдиката на служителите в затворите в липса на конкретика в исканията.
Още: ПСС: Лоши са условията за туризъм в планините
Още: Президентът и политиците ни честитиха Рождество Христово
"24-часовите смени, за които те претендират да продължат за работят на тях, са изключение от правилото. Противоречат на законоустановените норми в България."
Има изрични препоръки от международни организации режимът на работа да бъде структуриран в 8- и 12-часови смени, поясни заместник правосъдният министър.
24-часовият режим пречи на доброто функциониране на системата. В Европа сме единствената държава, която го поддържа, категорична е Павлова, която каза още, че 12-часовите смени няма да бъдат отменени.
"Няма проверки срещу синдикалисти. Просто се опитва да се създаде излишно напрежение, каквото в момента не съществува", коментира тя.