До края на юли 2017 г. на територията на трите областни дирекции са извършени извънредни 4075 проверки на обекти за търговия с храни – това са магазини, временни и сезонни обекти, заведения за обществено хранене. Това каза д-р Райна Иванова, началник отдел „Контрол на храните” в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
Още: До какво води липсата на опция „Преглед и тест“ при е-магазините?
Още: Доц. Миланов за обидите между политиците и липсата на възпитание
„При констатирани нарушения са издадени 344 броя предписания, а актовете за установяване на административно нарушение или глобите, са 81 броя“, посочи д-р Иванова. По думите ѝ през този период 14 обекта са с временно преустановена дейност.
„Като в тези 14 обекта, в момента, в който отстранят констатираните нарушения, ще бъде извършена нова проверка, отново от комисия от тези областни дирекции и ако наистина са отстранени нарушенията, те ще бъдат върнати в експлоатация“, допълни тя.
Д-р Иванова съобщи, че проверките са започнали от 1 юни 2017 г. и е планирано да завършат на 9 септември тази година. „При положение, че времето е хубаво и туристическият сезон продължи, срокът на извършване на проверките ще бъде удължен“, каза още тя.
Още: Проф. Рачев прогнозира затопляне в новогодишната нощ
Още: Заради снега: Остава кризисна ситуацията в Троян, Ловеч и Самоков
Според нея най-честите нарушения, които се установяват, са пропуски в записите, свързани със системите за управление на безопасността на храните. „В някои случаи установяваме несъответствия по сградофонд и технологично оборудване. В смисъл, че може да има ръжди по някои от хладилните съоръжения, недостатъчно почистване на филтрите на вентилационните шахти, лоша хигиена в обектите“, посочи още д-р Иванова, цитирана от Фокус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради проблеми с тока: Свикват кризисен щаб в Самоков
Още: Пускат градския транспорт до Витоша, снегът надхвърля 2 метра
По думите ѝ други нарушения са свързани с храни без здравна и идентификационна маркировка, предлагане в магазините на неточна и непълна етикитирана информация на храните, а в заведенията за обществено хранене – непълно изписване на алергените при всички видове храни, които се предлагат в тези обекти. „Открихме един обект, който не е регистриран, съгласно изискванията на чл. 12 от Закона за храните. В някои случаи установяваме нередовно заверени лични здравни книжки на работещи в тези обекти“, допълни тя.