Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България“ предупреждава, че Министерството на околната среда и водите (МОСВ) на практика е оставило бъдещето на Национален парк Пирин в ръцете на концесионера на ски зона Банско „Юлен“, защото не е обжалвало пред по-горна инстанция решение на Върховния административен съд от август.
Още: Прогноза за времето - 4 април 2025 г. (петък)
Още: Най-важните новини за деня: 3 април 2025 г.
За какво става дума?
По време на управлението на служебния министър на околната среда и водите Ирина Костова в началото на 2017 г. бяха предприети стъпки подготвеният нов план за управление на Национален парк Пирин да бъде одобрен максимално бързо. Този план обаче е дълбоко порочен. Той предвижда строителство върху 12,5 пъти повече площ от националния парк спрямо сега, както и сечи на горите върху 60% от територията на парка. Финансиран е с европейски средства.
Служебният екоминистър издаде заповед, че проектопланът не трябва да се подлага на задължителната екологична оценка. Природозащитни организации и граждани светкавично обжалваха решението на екоминистъра да няма екооценка. След няколкодневно обществено недоволство екоминистърът издаде второ решение – че планът трябва да се подложи на задължителната екологична оценка.
Още: Затоплянето ще продължи, но не задълго: Прогнозата на Деница Стоянова
Авторите на проектоплана и концесионерът на ски зона Банско пък обжалваха решението на екоминистъра да има екооценка. Върховният административен съд (ВАС) реши да разгледа първо дали е правилно решението планът да има екооценка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Къде е границата между културата и комерсиалното: Бистра Окереке в Студио Actualno (ВИДЕО)
Тричленен състав на ВАС е решил през август 2017 г., че решението планът да има екооценка не е издадено при спазване на всички условия на закона. Единият съдия е написал пространно особено мнение
Сегашният министър на околната среда и водите Нено Димов не е обжалвал пред по-горна инстанция това първо решение на ВАС и то е влязло в сила.
Така екоминистерството не е застанало на страната на законността и опазване на природата, а е легитимирало по-нататъшното унищожаване на Пирин. Важно е да се отбележи, че нито МОСВ, нито съдът се счели за необходимо да привлекат всички заинтересовани лица, както изисква закона.
Още: Само за часове: Намалиха скоростта на отсечката-убиец край Телиш, после върнаха старото ограничение
Още: Meteo Balkans предупреждава: Свлачища блокират България, вижте кои са най-рисковите зони
Какво предстои?
Върховният административен съд тепърва ще трябва да разглежда жалбата на организации от коалицията „За да остане природа в България“ и граждани срещу решението на предишния екоминистър Ирина Костова, че не е необходимо новият проектоплан за управление на Национален парк Пирин да се подлага на задължителната екологична оценка.
Но екоминистърът Нено Димов може още сега, веднага, да издаде нова заповед, с която да се изиска проектопланът за управление на Национален парк Пирин да бъде подложен на екологична оценка. И няма нужда да чака каквито и да било решения на ВАС заради обжалвания на хаотичните заповеди на служебния екоминистър подведен от служители в МОСВ.
Коалицията „За да остане природа в България“ смята, че ръководни служители на самото министерство на околната среда и водите и подопечната му дирекция на Национален парк Пирин трябва да поемат отговорността за некачествено разработения проектоплан за управление и за хаотичната процедура по неговото утвърждаване, въпреки явните му противоречия с българското и европейското законодателство и изискванията на ЮНЕСКО за управлението на Световното природно наследство.
През последните девет месеца над 100 хиляди души от цял свят се подписаха срещу плановете за застрояване и изсичане на горите на Пирин, част от Световното природно наследство на ЮНЕСКО и европейската екологична мрежа Натура 2000. С директен имейл всички тези хора призовават примиера Бойко Борисов да разпореди връщането на проектоплана за доработка, докато не бъдат премахнати всички точки, които ще съсипят планината и поминъка на местните хора.