„Македония няма какво да празнува. Балканските войни за Македония бяха окупационни, а не освободителни, тъй като османското робство беше заменено с това на Кралство Сърбия”. Това са реакциите на македонски историци на изявлението на сръбския президент Томислав Николич, че Балканските войни са били освободителни за всички страни от региона, пише днес македонският вестник ”Дневник”.
Още: Катастрофата с товарни влакове в София доведе до искания за три оставки
„Аз не знам коя дата Македония смята за датата на освобождение – 1945, 1941, 1912 или датата, когато Македония стана независима от Югославия. Не знам за вас, но е повече от ясно, че освобождението на Македония започна с Първата балканска война”, заявил Николич пред журналисти в Скопие.
Според македонския историк Далибор Йовановски България и Сърбия са смятали Първата балканска война за освободителна, но Македония няма какво да празнува.
Няколко хиляди сърби от Македония празнуваха стогодишнината от Кумановската битка в местността Зебрняк, пише днес македонският ”Утрински весник”. Сръбският президент Томислав Николич, който е бил неформален домакин на церемонията, е заявил, че отбелязването на битката е послание за мир и припомняне за цивилизационния обрат на Балканите.
Още: Кои театри са надвишили субсидията си за 2024 г.? От министерството отговориха
Още: Времето утре - 16 януари 2025 г.
„От Зебрняк, мястото което ни обединява, изпращаме послание за мир и разбирателство в региона”, заявил Николич. Той е заявил още, че неговата страна в момента води нова битка, но този път за членство в ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Може да има, може и да няма": Член на ВСС за избора на главен прокурор утре
Още: Изгонената от Пеевски агенция по инвестициите се нанесе в "София Тех Парк"
Изданието коментира, че победоносното сражение на съседите, които смятат, че с изгонването на Османската империя са освободили Македония, в Скопие се счита за начало на разделението на Македония. От управляващата ВМРО-ДПМНЕ са се оправдавали, че честването на празника и присъствието на македонски политици на церемонията е в духа на изграждането на добросъседски отношения, включително и със Сърбия.
Посещението на сръбския президент Томислав Николич е провокация за всеки македонец, се казва в позиция на дясно ориентираната политическа партия ТМРО по повод визитата на сръбския президент. Партията ТМРО смята, че сръбската окупация в Македония е била една от най-бруталните и най-свирепите в македонската история и е неморално македонците да участват в прославата на тази дата.
"Да се почита денят на сръбската окупация е неприемливо. С битката край Зебрняк през 1912 година Македония попада под сръбска окупация до 1991 година. Сръбската окупация е едно от най-свирепите събития, случили се на македонския народ, заедно с гръцката. Ето защо е срамно, че наши правителствени ръководители почитат тази дата, редом със сръбския президент Николич", заявява в съобщението си Ванчо Шехтански, председател на ТМРО.
Още: Kaufland кани децата на Варна на неделен куклен театър
Още: Родителите не знаят какво правят децата им: Директор на гимназия в Сандански за опасните вейпове
Сражението при Куманово е най-голямото сражение за Сръбската армия през Балканската война през 1912 - 1913 г. Боевете се състоят на 10 и 11 октомври 1912 г. В сражението участват Първа сръбска армия под командването на принц Александър Карагеоргиевич в състав Дунавска, Моравска и Дринска дивизии първи позив, Тимошка и Дунавска дивизия втори позив и Конната дивизия. Срещу тях противостои Кумановската група на Вардарската турска армия под командването на Фетхи паша с 18-та и 19-та низамски дивизии и две запасни /редифски/ – Скопската и Прищинската дивизии.
През първият ден на бойните действия сраженията са ожесточени без превес на нито една от двете страни.
През втория ден на боевете в щаба на сръбската армия пристига съобщение за настъпление на Тимошката дивизия към Страцин и на 7-ма Рилска дивизия към Кочани. Турците пренасочват част от войските си към Източна Македония. Преминалите в настъпление сръбски части разгромяват турците, които панически отстъпват към Велес.
Загубите на сърбите в двудневните боеве край Куманово са 80 офицери и 4500 войници убити и ранени. Пленени са 16 оръдия и 6 картечници. Други 60 оръдия са открити изоставени по пътищата на отстъпление на турските войски.
Редактор: Десислава Ушатова