Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възможно е от тази есен да не ходим в КАТ за регистрация при покупка на кола

20 юни 2017, 09:00 часа • 7597 прочитания

Да бъдат обединени системите на КАТ и нотариусите – това е първата крачка в т.нар. административна реформа, която премиерът Бойко Борисов обяви преди около седмица. Общо пет са гишетата в столичния КАТ, на които трябва да се нареди шофьор, за да регистрира (или пререгистрира) даден автомобил.

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Няма значение колко са гишетата, въпросът е, че има работа преди това и след това по сделка за кола – първо при нотариус, след КАТ се ходи при общината, за местен данък например, обясни председателят на Държавна агенция "Електронно управление" Росен Желязков, който е бивш главен секретар на Министерския съвет. Според Желязков става въпрос за общо осем стъпки.

Какво ще се промени – първо, промяна в Закона за движение по пътищата. Второ, възможността още при сделката за кола при ноатриус всички данни да се пращат от база данни в база данни. От нотариуса в КАТ отиват необходимите данни, например талона, като КАТ на интернет страницата си или индивидуално уведомява съответния собственик да дойде да си вземе талона. Това реално може да заработи от есента, като включваме и плащането на необходимите такси – може да става в КАТ при вземането на талона, може още и при нотариуса.

Третият момент е КАТ да подава информация за регистрация и пререгистрация на автомобили до общината. Тук е мястото на електронното управление, подчерта Желязков пред Нова телевизия. Базовите регистри – ГРАО, Агенция по вписвания, имат възможност да общуват помежду си, но е необходима електронна идентичност на ползвателя на услугите, каза бившият главен секретар на Министерския съвет.

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

На въпрос защо изобщо трябва да има нотариус при автомобилна сделка, след като в много европейски държави няма такава нужда, Желязков отвърна: "За правна сигурност”. Въпрос на вътрешно виждане е, добави той. По отношение на възможността оторизиран сервис да извършва „минаването на канал”, бившият главен секретар на Министерския съвет обясни, че тези сервиси все още не могат да проверяват дали МПС-то не е издирвано. Може да има безсрочност на шофьорските книжки, но не мога да отговоря защо сега срокът е 10 години, заяви председателят на Държавна агенция „Електронно управление”. Може би става въпрос за някаква проверка на психо-физическата годност, предположи Желязков.

Само за свидетелството за съдимост трябва да се променят над 40 нормативни акта, каза още председателят на Държавна агенция „Електронно управление”, но става въпрос за едно изречение – че обстоятелството се удостоверява служебно, а не от субекта, който взема свидетелството и го носи на съответното място.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес