Пловдив е рекордьорът по замърсяване на въздуха с фини прахови частици. Това сочат данните на гражданска организация от доброволци, които измерват чистотата на въздуха в страната - Airbg.info.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Данните показват, че града може да се "похвали" с 86 дни със запрашеност над нормата през отоплителния сезон. Ръководителят на групата Стефан Димитров обясни, че най-зле е била ситуацията на 27 декември 2017 г. и на 17 януари т.г.
Много силно замърсяване има в Благоевград - където са измерени превишения на нормите в 98 дни, но от групата не са включили града в класациите, заради малкото си станции там - едва 11 към днешна дата.
Иванов посочи, че пикови стойности се отчитат обикновено вечер между 18:00 и 22:00 часа, като за градовете София, Пловдив, Благоевград и Варна те са около 30 пъти над нормата.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
По думите му двете основни причини за замърсяванията са отоплението на твърдо гориво и автотрафика. "Този вид отопление и температурните инверсии през зимата са най-сериозния проблем на по-големите ни градове като София, Пловдив, Благоевград и Варна", обясни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
"При отоплителен сезон от 160 дни, в около 70 дни е имало превишение на нормите в София. Най-зле е била ситуацията на 8, 26 и 27 януари, и 13 февруари", поясниха от инициативата.
От проекта се поясниха, че са стартирали в началото на 2017 година поради пълното информационно затъмнение за въздуха, който дишаме. "Статистиката сочи, че 7 милиона души по света умират заради заболявания, причинени от мръсния въздух", добавиха от там.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
От организацията се договорят с МОСВ техните станции да правят измервания съвместно с Изпълнителната агенция "Околна среда". Данните от двете замервания показват малка разлика, което е доказателство за тяхната достоверност.
Днес те вече имат 630 измервателни уреди, разположени в цялата страна. За една година са направени около 42 млн. измервания на въздуха.