Генералният директор на БНР Александър Велев има намерение да закрие част от продукцията на чужди езици на БНР, изготвяна от Главна редакция „Радио България”, и да останат само емисиите на английски, руски и турски език.
В открито писмо до медиите, подписано от ръководствата на Съюза на българските журналисти, Съюза на българските писатели, Съюза на преводачите в България, Сдружението на испаноговорещите журналисти в България, Асоциацията на журналистите франкофони в България, Сдружение „Аристотел”, Фондация „Европа и светът”, се определя като „недопустимо и безотговорно към позицията на България в днешния динамичен и сложен свят“ решението да се закрие институция с 81-годишна история, пише изданието "Площад Славейков".
Според писмото аудио съдържанието на Радио България продължи да се разпространява единствено и само чрез интернет (с изключение на запазения ефир на турски език). От 1 юни т.г. по предложение на генералния директор Александър Велев и решение на УС на БНР това аудио съдържание е преустановено.
Предстои реорганизация на „Радио България“, която ще ликвидира езиковите редакции на Радио България, като ги слее с основния новинарски поток в сайта на БНР, който ще бъде представен в чуждоезикови версии на английски, руски и турски – без създаване на автономно, насочено към чужденци съдържание. По този начин ще бъде унищожена възможността България да бъде представена пред света на немски, френски, испански, сръбски, гръцки и албански, както и със специфично съдържание за българската диаспора, пише още в писмото.
Припомняме, че Радио „България“ е основано през 1936 г. с предназначението „да изгражда образа на страната, да популяризира българската култура, история и постижения, както и да отстоява българската външна политика пред международното обществено мнение на водещи световни езици“.
В писмото се посочва, че работещите в радио „България“ са подожени на натиск от ръководството на БНР:
„Призоваваме също така към заострено внимание спрямо недопустимия рекет, прилаган към работещите в „Радио България”, които са изнудвани в кратки срокове да подават „доброволно” молби за напускане, ако искат да получат като обезщетение шест заплати, а ако не го направят, все едно ще бъдат съкратени, но без компенсации“.
Писмото е изпратено до президента Румен Радев, министър-председателя Бойко Борисов, омбудсмана Мая Манолова, министъра на външните работи Екатерина Захариева, министъра на културата Боил Банов, председателя на Комисията по културата и медиите в парламента Вежди Рашидов, председателя на Комисията по външна политика Джема Грозданова, изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Инспекция по труда” Румяна Михайлова, председателя на СЕМ София Владимирова, до КТ „Подкрепа“, КНСБ, депутати и до ръководството на БНР.