Брокерска фирма, която да продаде българска резиденция в Канада, търси Външното ни министерство.
Имотът се намира във федералната столица Отава, на ул. „Лансдаун роуд“ №190, Роклиф Парк.
Прогнозната стойност без ДДС, на който МВнр ще избере посредник при продажбата на резиденцията, е 75 780 канадски долара. Тоест, почти 121 хиляди лева с ДДС. Тук обаче се допуска офериране и на по-висока цена от прогнозната, се сочи в обявлението.
От кандидатите се изисква да са изпълнили за последните три години не по-малко от две дейности с предмет и обем като в обявената от Външно министерство поръчка. В случая, идентични или сходни са продажбите на поне два недвижими имота, всеки от който на стойност не по-ниска от 1 684 000 канадски долара.
Срокът на изпълнение ще е до 12 месеца от сключване на договора за възлагане на обществената поръчка.
Първоначалният срок за получаване на офертите е бил до 6-ти декември. Тъй като обаче в определения срок са подадени по-малко от три оферти, той е удължен до 12-ти декември и предложенията са отворени вчера в посолството ни в Отава.
По тази тема министър Екатерина Захариева е отговаряла на питане от депутата Кристиан Вигенин за недвижимото ни имущество в чужбина и подозрения за неефективно ползване и разпродажба на занижени цени без достатъчен анализ за дългосрочните интереси на страната
„България наистина има немалък сграден фонд зад граница. За съжаление, дълги години той не бих казала, че е управляван добре. С учудване разбрах, че всъщност Министерството дори нямаше електронна програма, по която да следи и да управлява имотите. Такава вече има, но нямаше!“, заявява министър Захариева през февруари месец.
По отношение управлението и стопанисването - казва тя, доста често е правен анализ при предишни министри.
„Не е тайна – казва тя, че през годините редица български представителства зад граница са закрити, а някои от тях са с намален състав. Това е довело до факта, че редица имоти не се стопанисват. Сами разбирате, че там, където зад граница нямаме никакво представителство, е много трудно да се опазва и стопанисва един имот“.
Тя не при упрека, че се продават на занижени цени, защото всички имоти, които изобщо са продавани –един за миналата година, в Хага, е продаден след оценка на експерти в съответната държава и след продажба по думите й през местни агенции на най-висока цена.
Въпросният имот в Хага - почти изоставена сграда, бивша търговско-икономическа служба, бивша търговско-икономическа служба, е бил продаден за 1 165 165 евро.
Тогава тя съобщава, че за тази година е планирана продажбата на няколко имота в Аржентина, Белгия, Гърция, Канада, Колумбия, Никарагуа, САЩ, Уругвай и Финландия.
„Факторите са отпаднала необходимост, закрито задгранично представителство. Някои от тези сгради, между другото, са бивши ТИС-ове или генерални консулства. Генерират големи разходи и бих казала представят България в неблагоприятна светлина, когато имотът наистина е в лошо състояние – получавали сме такива писма неведнъж. Не мога да Ви цитирам на каква стойност тепърва ще се извършват анализи, но винаги ще бъде по най-високата цена и само чрез най-реномираните местни агенции, занимаващи се с такива имоти“, допълва външният министър.
"В Адис Абеба например има огромен имот – 18 хил. квадратни метра, с посолство от двама човека. Сами разбирате, че нито има средства, нито тези хора имат физическа възможност. Каквито и средства да се отпускат, това ще бъде една бездънна яма. Имаше разговори с Международната агенция по храните към ООН дългосрочно да наемат сградата. За съжаление, тогава, когато е с дипломатически статут, понякога се изисква разрешение от съответната държава. В случая самото правителство там не одобри такава идея", дава за пример Захариева.
Разходите през 2018 г. за имоти, давани под наем, са 6,039 млн. лв. По думите й целта е в максимална степен да се запази държавната собственост извън граница и ефективното й управление, за да не се налага да плащаме глоби заради това. И също – оптимизиране на сградния фонд така, че да отговаря в достатъчна степен на българската дипломация.