Доказателствата сочат, че режимът на сирийския президент Башар Асад е използвал химическо оръжие при атаката в близост до Дамаск през миналия месец. До това заключение стигнаха министрите на отбраната от страните в ЕС на съвместно заседание в Литва, пише Агенция "Фокус"
„Има много признаци, че режимът е използвал химическо оръжие”, подчерта литовският министър на отбраната Юозас Олекас пред колегите си в ЕС на среща във Вилнюс. Литва в момента председателства ЕС на ротационен принцип.
До момента официални данни от страна на ООН във връзка с взетите проби от Сирия все още няма.
Междувременно говорителят на НАТО Робърт Пшел обяви, че Алиансът няма да участва в удар срещу Сирия. Той обаче уточни, че всъщност НАТО няма нужда да взима участие, тъй като евентуалната операция срещу близкоизточната държава "ще е лимитирана". „НАТО представлява много важен форум за консултации между съюзниците и партньорите. Това е важно. Вторият елемент е това, което правим за защитата на страната-членка на НАТО, която е съседка със Сирия, т.е. Турция. Затова ние разположихме там ракети „Пейтриът”, коментира Пшел.
Позиция зае и лидерът на политическото крило на Кюрдската работническа партия (ПКК) Джемил Байък. Той предупреди, че при участие на Турция в евентуална международна военна намеси в Сирия, изтеглените в Северен Ирак кюрдски бойци ще се върнат обратно на турска територия. „Засега спираме партизанските действия, но ако се извърши каквато и да е операция срещу Сирия ще прибегнем до законна отбрана”, заяви Байък за близък да ПКК интернет сайт. Освен това лидерът на политическото крило на ПКК обвини правителството на Турция, че не изпълнява своята роля за напредване на процеса за разрешаване на кюрдския проблем, а води заблуждаваща политика за спечелване на повече гласове за местните избори през пролетта на следващата година.