21 132-ма българи са излезли в пенсия по болест през деветмесечието на 2016 година, показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ). Това означава, че всеки ден средно по 77 души са прекъсвали работа заради болежки.
Според статистиката за година броят на новоотпуснатите инвалидни пенсии намалява с близо 2500. Въпреки това всеки трети е излязъл в заслужена почивка тази година е получил инвалидна пенсия. Според пенсионни консултанти около 30% от сумите за старини, отпуснати заради заболяване, са фалшиви, информира "Монитор".
„Много хора, които нямат нужните стаж и възраст за пенсия, търсят вариант да получат инвалидна пенсия, за да прекъснат работа“, признава пенсионният консултант Иван Николов. Опитът му показва, че най-често мъже между 50 г. и 55 г. търсят възможност да получат ТЕЛК, за да прекъснат преждевременно трудовия си живот.
„Едва ли искат да излязат в пенсия, за да спрат да работят, защото имам клиент, който продължава да работи и след като получи ТЕЛК и инвалидна пенсия“, заяви още Николов. Според експерти по подбор на персонала стотици хора отказват да си извадят ТЕЛК, въпреки болежките от страх, че могат да останат без работа.
„Битува едно схващане, че родните фирми не са добре настроени към хора с увреждания. Съдейки по сигналите за дискриминация, това притеснение не е безпочвено“, заяви HR специалистът Маргарита Николчева.