Цяла седмица се работи по отстраняване на аварията - спукана тръба, свързана с емблемата на Сапарева баня – гейзерът, чийто воден стълб до 20 метра пулсира на интервали от около 20 секунди. Аварията се оказва много по-сериозна и ще се търси помощ от Областната управа в Кюстендил и от Министерството на околната среда и водите, каза кметът на Общината Калин Гелев пред БНР.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Авариралата тръба е полагана преди 60 години, тя е на дълбочина близо 500 метра. Аварията е или заради корозията, или от сеизмична активност в района, установена преди десетина дни, обясни кметът Калин Гелев.
"Как да я сменим тази тръба, която е на 450 метра надолу в земните недра, когато хем блика много вода, хем водата е 103 градуса…Трябват си специалисти, трябва държавата все пак да види какво може да се направи. Говорихме още в петък с госпожа Димитрова, областната управителка, да търсим среща с министъра на околната среда и водите господин Сандов. Да изпрати екипи, хидрогеолози, тези, които са специалистите в тази област, те все пак да кажат", уточни той.
Сега водният стълб на гейзера не може да достигне точно до височината на тръбата, която излиза над повърхността, хотелите обаче имат минерална вода. "Хотелите имат благодарение на помпата, която сме монтирали да смуче водата, да облекчава налягането, но самият гейзер колкото повече се качва, толкова повече увеличава налягането долу, на нивото на земната повърхност и повече тече, повече блика", обясни още кметът Гелев.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?