Църковните имоти, както и някои от паметниците на културата ще се връщат на църквата. Този текст ще се запази в законопроекта за вероизповеданията, който трябва да бъде разгледан по време на новата сесия на парламента, съобщава bTV.
Още: Прогноза за времето - 4 април 2025 г. (петък)
Още: Най-важните новини за деня: 3 април 2025 г.
От "Атака" се обявиха против мюсюлманското вероизповедание да получи джамии и чифлици.
Църквата не отстъпва от позицията да си върне отново имотите. На среща с патриарха комисията по вероизповеданията запозна патриарх Неофит със становищата на министерства и културни институции, които се обявиха категорично против църковни имоти и настоящи паметници на културата, строени с религиозна цел, да се връщат на православната църква.
„Усилията трябва да бъдат общи и на вероизповеданията и на държавата, за да продължи да се обсъжда законопроекта. едва ли някой има претенции за начина, по който се управлява дадена собственост”, посочи Пламен Славов.
Още: Затоплянето ще продължи, но не задълго: Прогнозата на Деница Стоянова
Православната църква обаче подкрепя този вариант на законопроекта, стана ясно след срещата. Подписа си от закона оттеглиха от Атака, защото са против джамии и въкъфски имоти да бъдат върнати на мюсюлманското вероизповедание.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Къде е границата между културата и комерсиалното: Бистра Окереке в Студио Actualno (ВИДЕО)
„Когато ни беше предоставен законопроекта имаше уверение че законопроекта нямаше да се отнася за бивши мюсюлмански имоти, които са предадени на българската държава по силата на разпоредба с Турция, която пред 20-те и 30-те години е имала юрисдикция върху тези имоти, това са ни нашите задръжки да не подкрепим законопроекта”, коментира Павел Шопов, зам.-председател на комисията по вероизповеданията.
При настоящите текстове например прочутата Томбул джамия става имот на мюфтийството, а манастирите край Велики Преслав и свети 40 мъченици във Велико Търново - на Светия синод.
Ако законът бъде приет както е внесен, църквата ще стане собственик на голямата базилика в Плиска, на средновековните църкви в Несебър и на Боянската църква - със статут на национален исторически музей и световен паметник на културата.
Още: Само за часове: Намалиха скоростта на отсечката-убиец край Телиш, после върнаха старото ограничение
Още: Meteo Balkans предупреждава: Свлачища блокират България, вижте кои са най-рисковите зони