Врабчетата намаляват с 50%, а щиглецът – с 66%

11 декември 2013, 20:21 часа • 39639 | прочитания

Врабчетата намаляват с 50%, сочи мониторинг на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Това каза пред Агенция „Фокус” председателят на УС на БДЗП д-р Петър Янков.

Още: За три дни: Ограничават движението по пътя Видин - Монтана

Още: Куп ограничения по магистрала "Тракия" следващата седмица

Докладът на БДЗП представя резултати от мониторинга на широко разпространените видове птици (МОВП) за периода 2005-20013 г.

Освен врабчето драстично намалява щиглецът – с 66%, както и пъдпъдъкът с 64%. Застрашен вид е и градската лястовица, която намалява с 47%. Проучването е проведено в над 160 места, като резултатите се базират на тенденциите в състоянието на 59 вида птици, които живеят в земеделските райони, горите и в градска среда. „От всичките 59 вида птици, включени в изследването, 30% намаляват, 10% са със стабилно състояние и едва 7% бележат ръст”, се казва в доклада на БДЗП.

Резултатите от мониторинга на обикновените видове птици показват, че опазването на птиците е възможно в земите с висока природна стойност, където птиците намаляват със значително по-бавни темпове, отколкото в останалите земеделски земи. „Ние правим всичко необходимо с помощта на Европейската комисия, с помощта на Европейския съюз и в момента в България текат около шест големи проекта за милиони евро, инвестирани за биоразнообразие”, каза д-р Петък Янков.

Още: Любка Качакова: 60 години България е пускала вода за напояване на Гърция

Още: Михаил Станчев: Идеята за Балтийско-Черноморския съюз не противоречи на НАТО и ЕС, а ги допълва (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Пенева
Виктория Пенева Отговорен редактор
Новините днес